Cihazları söken üç yıldızlı subay kim!

Cihazları söken üç yıldızlı subay kim!
BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 arkadaşının hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili sır perdesini aralayacak yeni bir adım atılıyor.

Kazayı soruşturan Özel Yetkili Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı yeni bir kaza kırım ekibi oluşturacak. Oluşturulacak ekip, olay yerinden başlayarak koruma altına alınan helikopter enkazı üzerinde de inceleme yapacak.

Öte yandan Devlet Denetleme Kurulu raporu doğrultusunda ifadesi alınan kaza yerini aratmamakla suçlanan Adana Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Lapant'ya konuyla ilgili sorular yöneltildi.

MALATYA SAVCILIĞI EL KOYDU

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Avukat Kemal Yavuz, soruşturmanın içeriğiyle ilgili ayrıntılar aktardı: "TC-HEK işaretli helikopterin düşürüldüğü noktada uçuş istikameti ve çarpma yönünün farklı olması sebebiyle bu çelişkiyi gidermek ve düşürülme şeklinin anlaşılması için mahallinde keşif istedik. Ayrıca son ortaya çıkan deliller ışığında ve daha önceki kaza kırım ekibinin hazırlamış olduğu raporun maddi mesnetten mahrum olması tüm dayanakların çürütülmüş olması sebebiyle hükümsüz kaldığını bu sebeple en az 14 kişiden oluşan içinde çeşitli uzmanların bulunduğu kaza kırım ekibinin yeniden oluşturulmasını talep ettik. Savcılık bu talebimizi yerinde buldu. Kaza kırım ekibi en az 14 kişiden oluşacak ve olay yerinden başlayarak enkaz üzerinde ve emanette bulunan cihazlar ve yakıt numuneleri üzerinde sil baştan yeniden rapor hazırlanacak."

TURUNCU RENKLİ TORNAVİDA

Kazadan sonra helikopterin cihaz hafızasının kaybolmasıyla ilgili tartışmaları alevlendiren o videonun içeriği belli oldu. Videoya göre gözlüklü bir asker, elindeki turuncu renkli tornavidayla enkaz üzerinden parçaları söküyor. Görüntüde, omzunda 3 yıldız taşıyan bir subay daha var.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "Bana video geldi. Baktım ki birileri cesetlerle ilgileniyor, birileri vida söküyor" açıklamasının ardından dikkatler söz konusu görüntülere çevrilmişti. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu üyelerinin, olayı soruşturan Özel Yetkili Malatya Başsavcılığı'na gönderdiği 30 saniye süren videoyu Zaman muhabiri de izledi ve gördüklerini gazetesinde yazdı:

İsimleri biliyor

BBP Genel Başkanı Mustafa kazanın peşini bırakmıyor. Destici, görüntülerdeki kişilerin kimliklerinin ve sıfatlarının savcılar tarafından öğrenildiğini, kendilerine de bilgi verildiğini, ancak soruşturmanın selameti açısından isimleri kamuoyu ile paylaşamadıklarını açıklamıştı.

YA YÜZBAŞI YA ALBAY

"Önce gökyüzünde bir helikopter gözüküyor. Kamera daha sonra enkaz bölgesine çevriliyor. Elinde tornavida tutan bir asker, Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter enkazının bir parçasının üzerinde gözüküyor. Turuncu renkli ve yıldız uçlu olduğu anlaşılan tornavidayla enkaz üzerinden bir parça söküyor. Bu sırada görüntüde omuzunda 3 yıldız taşıyan bir asker daha var. Fakat yanında çelenk olup olmadığı net değil. Yani ya yüzbaşı ya da albay rütbesinde. Görüntüleri kayda alan kişiyle birlikte toplam 3 askerin olay yerinde olduğu anlaşılıyor. Enkazdan cihaz söken ve gözlüklü olduğu görülen kişinin toplam görüntüsü ise sadece 2-3 saniye."

EN KRİTİK PARÇA KAYIP

Söz konusu cihazların, daha önce Zaman'ın gündeme getirdiği ve enkaz bölgesinden çalınan Argus 5000 CE ve SKYMAP IIIC cihazları olabileceği kaydediliyor. Söz konusu donanım, helikopterin uçuş bilgilerini muhafaza ediyor. Hangi noktalar arasında uçtuğunu, irtifa bilgilerini, hızını kayıt altına alıyor.

Uzmanlar ise konuyla ilgili olarak, "Helikopter bir dış etkiyle düşürüldüyse, ilk ortadan kaldırılacak cihazlar bunlardır" görüşünde birleşiyor. DDK'nın kamuoyuna yansıyan raporunda, enkazda bulunamayan cihazlarla ilgili önemli tespitler yer almıştı. Tespitler, rapora şöyle yansımıştı: "Cihazların 31.3.2009 günü öğle saatleri arasında yok olduğu/çalındığı anlaşılmıştır. Bölgede saat 17.00'ye kadar çalışmalarını sürdüren Kara Kuvvetleri'ne ait Sikorsky helikopterin kaza kırım heyetinde yer alan bazı personelin TC-HEK işaretli helikopter enkazı üzerinde çalışma yaptıkları görülmüştür. Başta Sikorsky helikopterin kaza kırım heyeti olmak üzere tüm şüpheliler hakkında cumhuriyet savcılığınca soruşturma yapılması önerilmektedir."

'İSMAİL GÜNEŞ'İN ÇENESİNİN NASIL KIRILDIĞINI BİLİRKİŞİ HEYETİ İNCELEYECEK'

Bu gelişmeyle birlikte Cihan Haber Ajansı'nın ortaya çıkardığı 112 ile 27 dakika telefon görüşmesi yapan İsmail Güneş'in çenesinin nasıl kırıldığına ilişkin de özel yetkili savcılık harekete geçti. Savcılığın özel talimatıyla gazeteci Güneş'in çenesinin nasıl kırıldığı bilirkişi heyeti tarafından incelenecek. İsmail Güneş'in bacağındaki iki kemiği, kaburgasının 4 yerden kırık olduğu halde, helikopterin koltuğunu kızak yaparak enkaz bölgesinden 500 metre aşağıya nasıl kaydığı da inceleme kapsamına alınacak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com