ÇİLE BÜLBÜLÜM ÇİLE

ÇİLE BÜLBÜLÜM ÇİLE
Bir iş ile uğraştığımızda hiç istemediğimiz bir olay ile karşılaştığımızda veya kamu kurumlarından her hangi birisinde işimizi halletmek isteğimizde olmaması gereken bir durum ile karşılaştığımızda, “Kardeşim Burası Türkiye'' deriz ya, i

Bir iş ile uğraştığımızda hiç istemediğimiz bir olay ile karşılaştığımızda veya kamu kurumlarından her hangi birisinde işimizi halletmek isteğimizde olmaması gereken bir durum ile karşılaştığımızda, “Kardeşim Burası Türkiye'' deriz ya, işte bu haberimiz de “Kardeşim Burası Türkiye'' dedirtecek bir haber. Hüseyin Okmeydan'nın tam 18 yıl boyunca kamu kurumlarında yaşadığı trajik olaylara şahit olacaksanız.
Bir iş ile uğraştığımızda hiç istemediğimiz bir olay ile karşılaştığımızda veya kamu kurumlarından birisinde her hangi bir işimizi halletmek isteğimizde istemediğimiz bir durum ile karşılaştığımızda “Kardeşim Burası Türkiye'' deriz ya işte bu haberimiz de ''Kardeşim Burası Türkiye'' dedirtecek bir haber. Türkiye'de bir kamu kurumuna uğrayıp kamudaki görevli memurların yapmakla sorumlu oldukları işler için bile 'sen şimdi git yarın gel' veya 'senin bu işinin bizimle bir ilgisi yok' gibi cümlelerle karşılaşmışsınızdır. Yapmak istediğiniz işin detayını sorduğunuzda ise tam bir cevap alamamışsınızdır; gider gelirsiniz ve gidip gelmeniz zamanınıza malolabilir ama bir sonuç da alamazsınız deyim yerindeyse 'eliniz boş olarak' evinizin yolunu tutarsınız. Okuyacağınız bu haberimizde yukarıda sıraladığımız bütün olumsuzlukları yaşayan Hüseyin Okmeydan'nın yaşadığı trajik olaya tanık olacaksanız.
Hüseyin Okmeydan 1944'de Kütahya doğduğunu, yıllarca bu ilde çalıştığını, emekli olduktan sonra aldığı emekli ikramiyesi ile yıllardır hayalini kurduğu bir ev almaya karar verdiğini belirtiyor. Bütün olumsuzluklarında bundan sonra başladığını vurgulayan Okmeydan yaşadığı olayları anlatırken bazen kelimlerin boğazına takılıp kaldığı da dikkatimizden kaçmıyor, ama O anlatmaya devam ediyor...
“TEK HAYALİM KENDİ EVİMDE OTURMAKTI”
Emekli olduktan sonra 1993 yılında aldığı emekli ikramiyesiyle Servi Mahallesinde bulunan ahşap binayı almaya karar verdiğini söyleyen Hüseyin Okmeydan, emekli ikramiyesi olarak 1993 yılında (o zamanın parasıyla) 20 milyon lira aldığını ve bu paranın üzerine yıllardır biriktirdiği 60 milyonu da ekleyerek Servi Mahallesindeki ahşap eski binayı alamaya karar verdiği anlatıyor. 1994 yılında ahşap bina sahibiyle toplam 80 milyona anlaşarak ahşap evi almaya karar verdiğini belirten Okmeydan, “Benim için tam 18 yıl sürecek bir kamu dairesi serüveni de başlamış oldu'' diyor.
“BELEDİYE YETKİLİLERİ RUHSAT VERİLEBİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ”
Ahşap binanın sahibi ile pazarlık konusunda anlaştıktan sonra bina sahibine herhangi bir ücret ödemeden; söz konusu binanın senedi üzerindeki ada, pafta ve parsel numaralarını bir kâğıda yazarak 1993 yılında Kütahya Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğüne gittiğini söylüyor. İmar işlerinde çap servisindeki görevlilerden almayı düşündüğü bu bina hakkında bilgi aldığını belirten Okmeydan, İmar İşleri Müdürlüğünde görevli olan memurların bu binanın ifrazının (Tapu kütüğünde tek parsel olarak kayıtlı bulunan bir taşınmaz malın düzenlenen haritalara göre birden çok parçaya ayrılarak tapu kütüğüne tescil edilmesi işlemidir) yapılabileceğinin ve yeniden yapılanmak üzere binaya ruhsat ve çap verilebileceğini söylediklerini belirtiyor. Eski yapı üzerinde değişikliler yapabileceğini Kütahya Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğünden resmi ve yazılı belgeye döktükten sonra eski yapıyı almaya karar verdiğini dile getiriyor.
18 YIL SÜREN
GİT-GEL ÇİLESİ...

Aldığı eski ahşap yapıyı bir süre sonra yıkıp eski haline uygun olarak yeniden inşa etmek istediğini belirten Hüseyin Okmeydan, yıkım izni almak için Kütahya Belediyesi'ne müracaat ettiğini, belediye görevlilerinin bu kez de, söz konusu eski binanın Kentsel Sit Alanı içerisinde olduğunu, bu bina üzerinde yapılabilecek değişiklikler için Bursa Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna gidilmesi gerektiğini söylediklerini belirtiyor. Binayı alamadan önce belediye görevlilerinin bu binanın kentsel sit alanı içerisine olduğunu söylemediklerini, aksine bu eski yapı üzerinde değişiklikler yapabileceğine dair kendisine belediye görevlilerince resmi evrak verildiğini vurgulayan mağdur Okmeydan, 1993'te aldığı resmi evrakı da hala sakladığını söylüyor. Tek suçunun görevlilere güvenmek olduğunu söyleyen Okmeydan, kötü bir durumla karşı karşıya kaldığını ancak bütün yasal haklarını kullanarak evini yeniden inşa etmekte kararlı olduğunu ifade ediyor.
YASAL HAKLARINI KULLANMAYA BAŞLAR AMA...
Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun istemiş olduğu prosedürleri uygulamaya koymaya
başladığını söyleyen Hüseyin Okmeydan; öncelikle bir mimara eski yapının rölvesini

hazırlattığını ve hazırlanan bu rölöveyi de(Bir yapinin bütün boyutlarini ölçerek plan, kesit ve görünüsünü yeniden çikarma, ölçüleme.) 1995 yılında Bursa Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna gönderdiğini belirtiyor. Gönderdikleri rölövenin uygun bulunduğunu belirten Okmeydan, daha sonra Kütahya'nın, Eskişehir Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna bağlandığı hatırlatıyor. Bu arada iki yıllık bir sürenin geçtiğini bu süre içinde ise kendini maddi olarak toparlamaya çalıştığını söyleyen Hüseyin Okmeydan, geçen iki yıllık süreden sonra kendisine ait eski yapıyı, eski haline uygun olacak şekilde inşa etmek için yıkmaya karar verdiğinde Kütahya Belediyesi'ne giderek gerekli mercilere başvurduğunu ancak Belediyede yetkililerden şu cevabı aldığını dile getiriyor: “Kütahya'nın, bağlı olduğu Bursa Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan, Eskişehir Tabiat Varlıkları Kuruluna geçti. Ahşap evin üzerinde yapılacak değişiklikler için Eskişehir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan yeniden onay alınması gerekiyor.”
BURSA'NIN ONAYLADIĞI RÖLÖVEYİ, ESKİŞEHİR VE
KÜTAHYA KABUL ETMEMİŞ...
Bunun üzerine, daha önceden hazırlamış
olduğu ve Bursa Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmış olan

rölveyi, Eskişehir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu götürdüğünü söyleyen Hüseyin Okmeydan, Eskişehir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan beklemediği bir yanıt aldığını, Bursa Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onaylamış olduğu rölöveyi(Bir yapinin bütün boyutlarini ölçerek plan, kesit ve görünüsünü yeniden çikarma, ölçüleme.) Eskişehir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kabul etmediğini ve yeniden rölvenin hazırlanması gerektiğine karar verdiklerini belirtiyor. rölöveyi tekrar hazırlatmak için parasının kalmadığını söyleyen Hüseyin Okmeydan, daha sonra Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun Kütahya'da şubesinin açıldığını da hatırlatıyor ve Kütahya'daki Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na da başvurduğunu ama yetkililerden somut her hangi bir yardım alamadığının altını özellikle çiziyor.
Maddi durumunun yeni bir rölöveyi hazırlatmak için el vermediğini belirten Hüseyin Okmeydan çok zor durumda olduğunu, emekli maaşıyla zar zor geçinebildiğini, evinin de kira olduğunu söylerken, üzüntüsünü şu şekilde dile getiriyor:
“Elimde ki bütün parayı hatta biraz da eş dosttan borç para alarak aldığım bu ahşap ev üzerinde herhangi bir değişiklik yapamıyorum. Ev aldım ama oturamıyorum. Kirada oturuyorum. Belediye ile Korumu Kurulu arasında gelip gdiyorum. Tam 18 yıldır bu çilem böyle devam ediyor, artık ne yapacağımı ben bilmiyorum lütfen yetkililer sesime kulak versinler ve ben de bu çileden kurtulayım.” (ÖZEL-M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com