Çılgı Proje Putin'i Çıldırttı

Çılgı Proje Putin'i Çıldırttı
Başbakan Erdoğan, aylardır merakla beklenen 'çılgın proje'yi açıkladı. 'Kanal İstanbul' adı verilen proje ile İstanbul'a ikinci bir boğaz daha açılacak. Proje dış basında geniş yankı uyandırdı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "çılgın projem" olarak adlandırdığı ' Kanal İstanbul 'projesi dünyada da yankı uyandırdı. Associated Press (AP) haber ajansı, Erdoğan'ın 'Kanal İstanbul' açıklamasını abonelerine 'son dakika' olarak geçti. AP, "Türk Başbakanı, Türkiye'nin İstanbul Boğazı'nı by-pass edecek yeni bir kanalın inşa edileceğini söyledi." ifadelerine yer verdi. Haberde, İstanbul Boğazı'ndaki yoğun deniz trafiğine de atıf yapıldı. Associated France Press (AFP), "Başbakan: Türkiye İstanbul Boğazı'nı by-pass etmek için 150 metrelik bir su kanalı inşa etmeyi planlıyor." başlığını attı. Reuters haber ajansı da projeyi abonelerine duyurdu.

MONTRÖ'YE UYGUN MU?

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "Çılgın proje, İstanbul'a ikinci boğaz" ifadesini kullandı. Projenin en fazla yankılandığı ülkelerin başında, boğazlarla yakından ilgilenen Rusya geldi. Rusya devlet haber ajansı Ria Novosti gelişmeyi, "Türkiye Başbakanı İstanbul'a ikinci su kanalı planını açıkladı" başlığı ile duyurdu. Ria Novosti, Türkiye'nin inşa edeceği kanalın İstanbul boğazlarından gemi geçişini düzenleyen 1939 Montrö Anlaşması ile ilgili uluslararası anlaşmaların ihlali olup olmayacağı ile ilgili tartışmaların başladığına da dikkat çekti. Regnum haber ajansı, "Erdoğan'ın çılgın projesi" başlığı ile haberi verdi. RBK gazetesi ise internet sayfasında, boğazların ulaşım yükünü hafifletmek için İstanbul'a kanal yapılacağını yazdı. Lenta.ru haber portalı, "Türkiye boğazların dublesini yapacak" başlığını atarken, Komsomolskaya Pravda gazetesi de internet sayfasında yayımladığı haberde "İstanbul'da yeni körfez inşa edilecek" dedi. Ukrayna medyası da haberi, 'son dakika' şeklinde izleyicilere duyurdu. Çok sayıda haber sitesi, 'Kanal İstanbul' haberlerini, Rusça ve Ukraynaca dillerinde okurlarına "21. yüzyılın projesi" olarak duyurdu.

PUTİN ŞOKE OLDU

Korrespondent: 'Türkiye Karadeniz ile Marmara arasına kanal inşa ediyor' başlığıyla okuruna duyurduğu haberinde; 15 milyon nüfuslu metropolün yeni geçiş yolu olacağını yazdı. Haberde 20 milyar dolara mal olması beklenen projenin detayları ve Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarına geniş yer verildi. Okurların büyük ilgi gösterdiği haberlerin altına yazılan yorumlarda okurlar; 'Bize de böyle projeler lazım', 'Putin şoke oldu', 'Bir de Karadeniz'den Akdeniz'e kanal yapsalar ne iyi olurdu' ve 'Aferin, Türklere' gibi çok sayıda projeye destek mahiyetinde yorumlar yer aldı.Almazbek Atambayev (Kırgızistan Başbakanı):

Tayyip abi söylediğini yapar

Bana göre Tayyip abi, bir işe başlarsa bitirir o işi. Öyle bir adam. Bırakmaz yarı yolda. Türkiye'nin büyümesi bizi çok sevindiriyor. Türkiye ana vatandır. Kırgızistan ise ata vatan.

Hafriyatla, yeni bir liman ve havaalanı yapılacak
Kanalın inşası sırasında, milyonlarca metreküp hafriyat çıkarılacak. Kazıdan çıkarılacak topraklar, büyük bir liman ve havalimanının yapımında, sönmüş maden ocaklarının bir kısmının çevre düzenlemesinde, göl olarak kullanılan bazı alanların kapatılma noktasında değerlendirilecek. Bu havalimanı, Silivri'de olacak. Başbakan Erdoğan, "İstanbul'un en büyük havalimanını bu bölgede gerçekleştireceğiz. Hedefimiz yaklaşık 60 milyon/yıl kapasiteye sahip bir havalimanı." dedi. Ayrıca, "Kanal üzerine inşa edeceğimiz köprülerle kara ve denizyolu ulaşımı hiçbir kesintiye uğramayacak. Tam aksine bu köprüler de kanala ayrı bir güzellik ve cazibe katacak. Üçüncü köprü de bu kanalın üzerinden geçecek, üçüncü köprünün bağlantısı olan yollar geçecek." şeklinde bilgiler verdi.

Etrafında modern bir kent kurulacak
Başbakan Erdoğan, "Kanal sadece bir ulaşım projesi, enerji ve çevre projesi olarak görev yapmayacak, kanal çevresinde modern bir yaşam alanını da oluşturacağız. Kongre, festival, fuar merkezleriyle, otelleri, spor tesisleriyle Kanal İstanbul, yeni bir yaşam merkezinin de ortaya çıkmasını sağlayacak. İstanbul'un kentsel dönüşümü, kanal çevresinde gerçekleştireceğimiz projelerle devam edecek.'' şeklinde konuştu.

Depreme dayanıksız evlerde yaşayanlar, buraya taşınacak
Başbakan Erdoğan, "Kanal İstanbul'un Marmara'ya açıldığı yerde kurulacak şehri, önümüzdeki iki hafta içinde açıklayacağım. Bu şehir, yeni bir çekim alanı değil, aslında bu şehirle yoğunlaşmanın olduğu yerlere yeni bir teklif sunacağız. Vatandaşlarımıza diyeceğiz ki; 'Kardeşim, bak burası herhangi bir depremde gidebilir. Evleriniz hazır, size gelin şuralardan ev verelim.' Anadolu yakasında oturanlara Anadolu yakasında, Avrupa yakasında oturanlara Avrupa yakasında... Neyse bedeli onun karşılığında orada kendilerine yer vereceğiz. Ama 'Yok, ben burada oturmak istiyorum' diyenlere bir teklif daha götürüyoruz; 'Biz buraları yıkacağız, yıkmaya mecburuz, o zaman burada yapacağımız konutlardan size konut verelim ki bizim artık gözümüz arkada kalmasın.' Hedefimiz, bu iki yakada toplamda 2.5-3 milyonluk iki yeni şehir." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com