Çılgın öğrencinin oturgaçlı götürgeç projesi

Çılgın öğrencinin oturgaçlı götürgeç projesi
Ortaokul öğrencisi, toplu taşıma araçlarında ''balık istifi'' görüntülerini ve ayakta yolcu taşınmasını engelleyecek ''oturgaçlı götürgeç'' adlı proje geliştirdi.

Oruçoğlu Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Müslime Tosun, Teknoloji ve Tasarım dersinde, öğretmeni Mustafa Mert'in yönlendirmesiyle çevrelerindeki sıkıntıları tespit ederek bunları giderici projeler geliştirdiklerini söyledi.

Öğretmeninin verdiği ödev doğrultusunda ''toplu taşıma araçlarında koltuk sayısından fazla yolcu taşınması'' sorununu ele aldığını belirten Tosun, buna çözüm bulmaya çalıştığını ve ''oturgaçlı götürgeç'' projesini hazırladığını bildirdi.

Tosun, toplu taşıma araçlarında ''balık istifi'' görüntülerini ve ayakta yolcu taşınmasını önleyecek projeyi hazırlamasının iki ay sürdüğünü dile getirerek, şöyle konuştu:

''Kent içi toplu taşımacılık yapan otobüs ve minibüslere, koltuk sayısından fazla yolcu alınıyor.Dolayısıyla bazı yolcular ayakta seyahat etmek zorunda kalıyor. Bundan yola çıkarak, 'Yolcular nasıl sıkıntı çekmez' diye düşündüm. Her koltuğun altına elektrikle çalışan anahtarlar yerleştirdim. Bu sistemde, tüm koltuklar yolcularla dolunca, yani koltukların altındaki anahtarlar kapanınca şoför istese de kapıyı açamıyor. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com