Çılgın Proje'ye Bomba Teklif!

Çılgın Proje'ye Bomba Teklif!
Başbakan Erdoğan, 'Bir Türk yatırımcı, Kanal İstanbul'a 30 milyar dolar vermeye hazır' deyince, gözler inşaat sektörüne çevrildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Siyaset Meydanı programında soruları yanıtladı. Kanal İstanbul için bir yatırımcının 30 milyar dolar vermeye hazır olduğunu söyleyen Başbakan, 'Bu projenin bedeli de ciddi bir rakam. Yapılacak proje çalışmaları kesin şeyini belirleyecek ama 12 milyar dolar civarında. Bunu yap-işlet-devret sistemiyle yaptırmak mümkün. Bu noktada talipler çok. Bununla beraber biz dünyaya bir marka ihraç ediyoruz. Bir Panama Kanalını, Süveyş'i denizcilik bilir. Bunlar literatüre girmiştir. Şimdi Kanal İstanbul aynı şekilde buna girecektir. İlginç olan bir yanda tarihi yarımada, tarihi ada haline gelecektir. 11 Mayıs'ta açıklayacağım iki şehir projesine ek olarak Kanal İstanbul kapsamında kordon boyu şeklinde bir yapılanma oluşacak' diye konuştu.

RANDEVU İSTEDİM
Başbakan'ın açıklaması üzerine 'çılgın yatırımcının' kim olduğu soruları havada uçuşurken İnanlar Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, 'O işadamı benim' açıklamalarında bulundu. Serdar İnan, 'Başbakanla yüz yüze görüşmedim ancak, basın yoluyla projeye 30 miyar dolar vermeye hazır olduğumu defalarca dile getirdim. Dün de konuyla ilgili olarak Başbakan'dan randevu talebinde bulundum' dedi.

Dış borç bu projeyle ödenir
Serdar İnan Başbakan'ın açıkladığı Kanal İstanbul projesinin Türkiye'ye ve İstanbul'a değer katacağını söylemişti. İnan, Başbakan'ın Kanal İstanbul projesini açıkladığı gün 'Yabancıya satışı başlatmamız ve bu kanallar üzerinde yapılacak lüks konutları da yabancılara satmamız lazım. Türkiye'nin ne büyük madeni ne petrolü var. Bizim elimizde turizm ve insanların yaşamak istediği gayrimenkullerimiz var. Bunun yabancılara satışını ön plana almamız lazım. İspanya'yı İspanya yapan Araplara sattıkları 400 milyar euroluk gayrimenkul. O kanalın yapma hakkını bana verin size 30 milyar dolar ödeyeyim' demişti. Projenin tamamlanmasının 10-15 seneyi bulabileceğini belirten İnan, Türkiye'nin dış borcunu bu proje ile ödeyebileceğini anlatmıştı.

300 milyar dolarlık bir ekonomi oluşur
2008 yılından bu yana hayalini kurduğu bu proje ile ilgili açıklamalarda bulunduğunu ifade eden İnan, '3 milyon kişinin yaşayacağı bir bölgeden, adeta yeni bir şehirden bahsediliyor. Bu, İstanbul'un üçte biri demek. Ben projeye 30 milyar dolara talibim ama bu projenin yaratacağı ekonomi 300 miyar doların üzerinde' diye konuştu.  Bugüne kadar 100'ün üzerinde projeye imza atan İnanlar İnşaat, ağırlıklı olarak konut ve ofis pazarında faaliyet gösteriyor. Terrace markasıyla projeler gerçekleştiren İnanlar, Büyükada'da inşa ettiği Terrace Lido Adalar projesini de satışa sundu.

Nasıl 'insan yok' dersin?
Projeyi eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt da veren Erdoğan, 'Kılıçdaroğlu mesela Kanal İstanbul'da 'insan yok' diyor. Burada 10 binlerce insan çalışacak. Burada fuar merkezleri, alışveriş merkezleriyle insanların yerleşim şeyleriyle. Nasıl insan yok dersin. Herhalde insan olduğunu anlaması için kanaldan gemi yürütmeyeceksin de insan yürüteceksin. İnanın insan yürüse, Sayın Kılıçdaroğlu der ki 'Yüzme bilmiyor.''
harita1.jpg

Akşam

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com