‘Çılgın rant arsa’ operasyonu

‘Çılgın rant arsa’ operasyonu
İstanbul’da 3. havaalanı ve 3. köprü arasında arsa kapatan ünlü isimler, belirli kahvehanelerde düzenlenen okey partilerinde, arsa vurgununda yer alan siyasetçi ve bürokratların isimleri dillerden düşmüyor

AKP Hükümeti dönemi yeni rantların, yolsuzlukların, kendi tabirleriyle ‘’milyon ve milyar dolarlık çılgın projelerin’’ de zirve yaptığı bir dönem olmaya devam ediyor.

3. Köprü ve 3. Havalimanı arasındaki arsaların ‘’köylülerden’’ çok ucuza alınarak toplandığı Ankara’da gündemin ilk sıralarına oturdu.Siyasetçi ve bürokratlar arasında akşamları düzenlenen “okey” ve “nargile” partilerinde, arsa kapatan ünlü işadamaları, bürokratlar ve siyasetçiler konuşuluyor. En ilginç olanı ise, söz konusu arsa kapatan kişiler arasında, hükümete yakın bir medya kuruluşunun yöneticilerinin de isimlerinin geçmesi oldu.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre dev projelerle ilgili “arsa kapatma” iddiasının hikâyesi şöyle:17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında yapılan teknik takip, başka alanlardaki rüşvet çarkının da bir anlamda açığa çıkmasını sağladı. Özellikle, son dönemde dillerden düşmeyen, 3. Havalimanı ile 3. Köprü arasındaki arsaları belirli işadamı ve şirketler tarafından toplandığına yönelik önemli ipuçları elde edildi. Ve bu kapsamda, cumhuriyet savcılıklarına ve emniyet birimlerine, “arsaları baskılarla” ellerinden alınan köylülerden de çok sayıda şikâyet ve ihbar dilekçesi geldi. Dilekçelerde yer alan iddialar ile elde edilen bilgiler birleştirilerek, “arsa vurgunu” konusunda ayrı bir inceleme başlatıldı. Kulislerde söz konusu vurgunun, ayrı bir operasyon ile gerçekleştirilmesinin planlandığı konuşuluyor. Yargıda ve emniyette yapılan operasyonun, “arsa operasyonunu” da etkilediği iddia edildi.

İstanbul’daki “arsa vurgunu, siyasetçilerin ve bürokratların da bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Ankara’nın Çukurambar ve Bahçelievler semtlerindeki belirli kahvehanelerde düzenlenen okey partilerinde, arsa vurgununda yer alan siyasetçi ve bürokratların isimleri dillerden düşmüyor. Hatta konuyla ilgili olarak, Maliye Bakanlığı’na ve Hazine’ye de çok sayıda şikâyet geldiği Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne bağlık denetçilerin iddiaları araştırdığı konuşuluyor. Ancak, iddialarla ilgili raporun tamamlanamadığı öne sürülüyor.Hükümetin gözde projeleri olan 3. Havalimanı ile 3. Köprü arasındaki arsaları alanlarla ilgili de birçok iddia ortaya atıldı. Söz konusu arsaları alan gerçek ve tüzel kişilerin başında, hükümete yakın bazı inşaat şirketlerinin isimleri sayılıyor. Arsa vurgunu dosyasında ismi geçen işadamlarının, birinci ve ikinci yolsuzluk ile rüşvet operasyonunda da ismi geçen şirketler ile işadamlarından oluşması dikkat çekti.

Dosya ile ilgili ilginç bir iddia ise, arsa vurgunu içinde hükümete yakın bir gazetenin yöneticilerinin de bulunması oldu. Gazete yöneticisinin, yakınları aracılığı ile çok sayıda arsayı satın aldığı öne sürüldü. Teknik takiplerde, konuyla ilgili de bazı ipuçları elde edildiği öğrenildi.

AKP Hükümeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın projelerinin aslında ‘’çılgın rant kapısı’’ olduğu gayet netleşmiş durumda.

Yeni Türkiye’nin halkına sırtını döndüğünü, AKP Hükümeti yandaşlarının rant kapısı Yeni Türkiye olduğunu söylemek hiç yanlış olmasa gerek. Halkın içler acısı hali ortadayken AKP Hükümeti üyeleri ve yandaşlarının haline bakan bunu gerçeklik payı görmüş olur. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com