Çiller Ailesi Turizmde Büyüyecek

Çiller Ailesi Turizmde Büyüyecek
Eski Başbakan Tansu Çiller ailesine ait Marsan Marmara Holding, 3 ay önce girdiği inşaat işinden sonra turizm yatırımına yöneldi.

Halen İstanbul Beyoğlu'nda 3 şehir oteli bulunan holding, yakın zamanda biri Konya ve 2'si İstanbul'da olmak üzere 3 otel daha satın alacak. Konya'da Mevlana Müzesi'ne yakın bir noktada bulunan 55 odalı faal bir oteli almak için pazarlık yapan Çiller ailesi, toplam 3 yeni otel için 15 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyor. İstanbul'da ekonomi muhabirleriyle bir araya gelen Marsan Marmara Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Tansu Çiller'in küçük oğlu Berk Çiller, 2010 yılında 11 milyon lira cirosu bulunan holdingin hasılatını yeni yatırımlarla 20 milyon liraya çıkarmayı planladıklarını söyledi. Berk Çiller, 80 bin kişilik asker sayısı, 2 üniversitesi bulunması ve Mevlana'yı anma etkinliklerindeki ihtiyaca bakarak Konya'da otel yatırımı yapmaya karar verdiklerini ifade etti. Berk Çiller, "Yatırım 12 yılda geri dönecekse otel alınabilir oluyor. Isparta ve Burdur'da da ihtiyaç vardı ama 6 aylık bir araştırma sonunda Konya'da karar kıldık." dedi. Çiller, otellerin 3 ve 4 yıldıza denk gelen 'S' (Special) sınıfı olacağını kaydetti.

İnşaat ve turizm yatırımlarını ağabeyi Mert Çiller ile kendisinin yönettiğini belirten Berk Çiller, anne-babası ile ise genel ekonomiyi konuştuklarını ifade etti. "Onlar ekonomik gidişatı nasıl görüyor?" sorusuna ise Berk Çiller, "Türkiye için umutluyuz. Ama dünya ekonomisinde çok ciddi soru işaretlerimiz var." cevabını verdi.

Berk Çiller'in açıklamasına göre holdingin şu andaki en önemli işi İstanbul Sarıyer'de devam eden 79 konutluk Parkone projesi. 15 Mart'ta resmi satışına başlanacak 20 milyon dolarlık yatırım değerine sahip projedeki gelir beklentisi 40 milyon dolar. Dairelerin yüzde 40'ını revize ettirenlerin yarısı yatırımcı ve 2+1 tipi küçük konutları tercih etti. Bu nedenle tripleks dairelerden vazgeçen şirket projedeki 84 olan daire sayısını 79'a düşürdü. Berk Çiller, tripleks sayısındaki azalma nedeniyle gelir hedefini 4 milyon dolar aşağıya çektiklerini ifade etti. Eczacıbaşı'nın Ormanada projesine komşu Parkone'de metrekare başına fiyatlar yüzde 30 daha ucuz tutuldu. Sarıyer bölgesinde 30 dönümlük arsalarının yüzde 42'sinin yeşil alan gösterildiğini ve buna karşı davanın sonuçlandığını belirten Berk Çiller, "İmar durumu netleşti. Yeşil alan yüzde 38 oldu." dedi. Bu arsanın Sinpaş'ın 250 villa inşa ettiği araziye komşu olduğunu hatırlatan Berk Çiller, konut yatırımlarında Sinpaş'ın ilk çıkışını örnek aldıklarını kaydetti. Sinpaş projelerinin ilk etabından konut alanların en az yüzde 15 kazanç sağladığını belirten Çiller, "Biz de aynı kazancı müşterilerimize sağlamayı hedefliyoruz. Bu noktada Sinpaş'ı örnek alıyoruz." dedi. Parkone arazisi bitişiğindeki 12 dönümlik arazide Gardenone isimli konut projesini sonbaharda satışa çıkaracaklarını belirten Berk Çiller, 2 gün önce ünlü bir İngiliz mimarlık ofisi ile anlaştıklarını söyledi. Toplam 160 dönüm arsaları olduğunu belirten Çiller, Sarıyer Kısırkaya bölgesindeki 90 dönüm arsalarına da konut yapacaklarını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com