Çiller: DNA’larım Erbakan’ı reddetti

Çiller: DNA’larım Erbakan’ı reddetti
Eski Başbakan Çiller, Erbakan ile koalisyon yapmayı düşünmediğini söyledi ve ‘’DNA’larım reddetti ama, sonra devletle millet bütünleşmesi gereğini idrak ettim’’ dedi.

TBMM Darbe Komisyonu üyeleriyle görüşen eski Başbakan Tansu Çiller, Necmettin Erbakan ile koalisyon kurma sürecini de anlattı ve ‘’Başlangıçta DNA’ların reddetti’’ dedi.
 
Gazeteport’un haberine göre, Çiller’in anlatımları sözlerinin tutanaklara geçmesiyle netleşti. Komisyon üyeleri Çiller’e, geçmişteki pişmanlıklarını ve Refah Partisi ile koalisyon kurma sürecini de sordular.
 
Çiller ‘’ Ben çok idealistim. Bir siyasetçinin biraz pragmatist olması lazım. Çok iyi Başbakanlık yaptım, çok rezistans gösterdim.  İlk başta Refah ile koalisyon yapmam dedim, samimiydim. Bunun nedeni, kanlı mı olur, kansız mı olur yaklaşımı ve bunun bize yansımasıydı’’ dedi ve şunları söyledi:
 
‘’Yani o, kanlı, bilmem neyli ihtilaller, canım böyle şey mi olur? DNA’larım reddetti. Kanlı gelecek, laik cumhuriyet gidecek. Nedir bu? Tercihim Refah ile koalisyon değildi. Anayol azınlık hükümeti kuruldu, güven oylaması kararıyla göçtü. Toplum parçalanmıştı. Laikler, Atatürkçüler ve korkulan Refah Partisi… Bu koalisyonun bir barış koalisyonu ve barış projesi olacağını düşündüm ve merhum Erbakan’la çok şey anladığımı gördüm. Kanlı mı olacak, kansız mı meselesinin arka hikâyesini birçok kişiden dinledim ve aslında bunları aşacak bir platform gördüm. Devletle milletin bütünleşmesi gereği olduğunu idrak ettim’’
 
‘’THATCHER BENİ UYARMIŞTI’’
 
Tansu Çiller, Gümrük Birliğine giren her Başbakanın seçim kaybettiğini de söyledi ve İngiltere eski Başbakanı Thatcher ile yaptığı görüşmeyi anlatarak, şunları söyledi:
 
‘’Thatcher akıllı bir kadındı. Bana, Avrupa’da Gümrük Birliğine girmek isteyen her Başbakanın seçim kaybettiğini söyledi. (Bu süreçte çok büyük sıkıntılar olur. Sonra bunun iyiliği ortaya çıkar. Sen bir yandan da özel TV’lerin kanunlarını veriyorsun, bir yandan terör mücadelesi yapıyorsun; yani bunların hepsini bir arada yapman mümkün değil) demişti. Çok dostane söylenen laflardı. Dolayısıyla Gümrük Birliği ve gümrüklerin indirilmesinden dolayı, o sağlanan rekabetten dolayı ve özellikle otomotiv sektöründeki bu etkisinden dolayı o camia çok rahatsızdı, bu bir gerçek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com