Çin: 'Askeri uçakları devreye sokarız!'

Çin: 'Askeri uçakları devreye sokarız!'
Çin yönetimi, komşularının tepkilerine rağmen ilan ettiği hava savunma sahasına ilişkin söylemini sertleştiriyor. Hava savunma sahasının korunması için gerekirse askeri uçakların devreye girebileceği açıklandı.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Li Yüençao’nun resmi davetiyle Çin’in başkenti Pekin’e gitti. Biden’ın bir hafta süren Asya temaslarının ikinci ayağı Pekin’de en önemli gündem maddesinin Çin’in Doğu Çin Denizi’nde kurduğu hava savunma ve tanımlama sahası olması beklenirken, Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başbakan Li Kıçiang ile de görüşecek.

‘ASKERİ UÇAKLARIMIZ HAREKETE GEÇER’

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Çin Ordusu, hava savunma sahasını etkili bir şekilde koruyabilecek konumdadır” uyarısında bulundu. Resmi Şinhua haber ajansınca konuyla ilgili yayınlanan bir haberde ise “tehlike halinde Çin askeri uçaklarının harekete geçebileceği” uyarısında bulundu.

Joe Biden’ın heyetinde yer alan bir üst düzey yetkili ise ABD yönetiminin Çin hava savunma sahasını tanımadığını söyledi. Yetkili, “ABD askeri uçakları hava savunma sahasına ilişkin uyarıları dikkate almaksızın uçuşlarına devam edecek” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı, Japonya temasları sırasında ”Çin’in tek taraflı girişimlerinden derin endişe duyuyoruz” açıklamasında bulunmuş ve Pekin ziyaretinde kaygılarını Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e aktaracağını belirtmişti.

Çin resmi basını Biden’ın Japonya’ya yaptığı açıklamaları eleştirerek, “Washington’un Japonya’nın yanında yer aldığını” savunuyor.

JAPONYA VE GÜNEY KORE KIZGIN

Diğer yandan Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Gıng Yenşıng, hava tanımlama sahasının spesifik bir ülke ya da hedefe yönelik olmadığını belirterek, “Saha kesinlikle herhangi bir ülke ya da bölgeye yönelik tehdit teşkil etmez” açıklamasında bulunmuştu. Sözcü Gıng, ayrıca Çin ordusunun söz konusu sahada etkili kontrole gerekli yeteneği olduğunu vurgulamıştı.

Pekin yönetimi geçen ay kurduğu Doğu Çin Denizi’nde hava savunma ve tanımlama sahası, Çin ve Japonya’nın ihtilaflı olduğu Diaoyü adaları ile Güney Kore’nin de hak iddia ettiği kayalıkları içine alıyor. Sahanın kurulmasının ardından Çin “tamamen haklı ve meşru” olduğunu açıklamış, bölge ülkeleri ise bu durumu kınamıştı. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com