Çin Devlet Başkanı Şi'nin tarihi Fransa ziyareti

Çin Devlet Başkanı Şinin tarihi Fransa ziyareti
50 yıl aradan sonra Fransa'yı ziyaret eden ilk Çin Devlet Başkanı Şi, bu ülke ile yeni işbirliği alanları açmayı hedefliyor

ŞANGHAY (AA) - Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in, tarihi Fransa ziyaretinde, iki ülke arasındaki geleneksel ticari ve ekonomik işbirliği ilişkisinin yanı sıra yeni işbirliği alanları açmayı hedeflediği belirtildi.

Şi, Avrupa turu çerçevesinde Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmıştı. Zirvenin ardından 50 yıl aradan sonra Fransa'yı ziyaret eden ilk Çin Devlet Başkanı sıfatı ile bu ülkedeki resmi temaslarına dün başlayan Şi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi ve ticaret, ekonomi ve enerji başta olmak üzere birçok alanda işbirliği anlaşması imzaladı.

Şi'nin tarihi ziyaretini değerlendiren Çin'in resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin Çince versiyonunda, "Çin'in Fransa ile geleneksel ticaret ortağı ilişkisinden ayrı olarak yeni işbirliği alanları arayışında olduğuna" işaret edildi.

Gazetede, Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Sui Honcien'in görüşlerine de yer verildi. İki ülke arasındaki ilişkilerin önemine dikkati çeken Sui, "Pekin ve Paris arasındaki ilişkilerin sağlığı açısından sadece tarihi bağlarla yetinmeyip, geleneksel ticari ortaklık ilişkisini daha ötelere taşıyarak yeni işbirliği alanları açılmalı" diye konuştu.

Fransa ile ilişkilerin, Çin'in Avrupa ile ilişkilerinde özel bir yeri olduğuna vurgu yapılan yorumda, hem stratejik ve tarihi açıdan, hem de iki ülkenin BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olması açısından konunun önemine işaret edildi.

Şi Cinping'in bu ziyaretinde yeni işbirliği alanları açma hedefinde olduğu vurgulanırken, tarım, sağlık, gıda, finans ve kentleşme gibi alanlarda Fransa ile Çin arasında büyük bir işbirliği potansiyeli bulunduğu belirtildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com