“Çin devleti iş adamlarımıza vize kolaylığı sağlasın"

“Çin devleti iş adamlarımıza vize kolaylığı sağlasın"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çin'in Ankara Büyükelçisi Xiasheng Gong'tan Türk işadamlarına yönelik vize kolaylıklarının yapılması çağrısında bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çin'in Ankara Büyükelçisi Xiasheng Gong'tan Türk işadamlarına yönelik vize kolaylıklarının yapılması çağrısında bulundu.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Xiasheng Gong ile Dış Ticaret Müsteşarı Bin Bai, Çin Bankası Türkiye Temsilcisi Lianli Bai, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı Afyonkarahisar Şubesi'nin davetlisi olarak Afyonkarahisar'da işadamlarıyla buluştu. Korel Termal Otel'de yapılan toplantıya Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da katıldı.
Toplantıda Afyonkarahisar'ın birçok ürününün olduğuna dikkat çeken Bakan Eroğlu, bu ürünler arasında sucuk ve lokumun üzerinde durarak, 'tatlı yiyelim, tatlı konuşalım. Çinlileri Türk lokumuna alıştırmamız gerekiyor' dedi.
Çin devletine Türk işadamlarına yönelik vize kolaylıklarının yapılması konusunda çağrıda bulunan Eroğlu, 'İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için bu konuda, gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz. Biz de bu durumda, üzerimize düşeni yapacağız' diye konuştu.
Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar Çin arasında işbirliği grubu oluşturulmasını önerdi.
Çin'in Ankara Büyükelçisi Xiasheng Gong, Afyonkarahisarlı işadamlarına Çinlilerle ortak maden ve turizm yatırımı yapma çağrısında bulunarak 'İki ülke arasındaki ticari hacim 10 yıl içinde 100 milyar dolara ulaşması için karşılıklı temennilerde bulunmuştur. İki ülke arasında ticari işlemin büyümesi için Afyonkarahisarlı işadamlarının yatırım yapması gerekiyor. Çin'in en meşhur şirketleri olmalıdır' dedi. 2008 yılında göreve başladığını anlatan Gong, şunları söyledi: 'Üç şey için çaba sarfediyoruz.
Ekonominin dengeli istikrarlı gelişmesi için çaba sarfediyoruz. İki ülke arasındaki ticari işbirliği çok sağlıklı olacaktır'
Yatırımın önemine dikkat çeken Xiasheng Gong, sözlerine şöyle devam etti: 'Çin'den özellikle bir yatırım şirketi turizm alanında büyük bir yatırım yapmayı planlıyor. Uygun Türk ortaklar bulmak ve yatırım yapmak için çalışmalarını sürdürüyor.
Söz konusu gelişmelerden sonra çok sayıda Çinli turist gelecektir. Çin'in büyük bir döviz rezervi vardır. Ekonomimiz geliştikçe daha çok Çinli firma yatırım yapmayı düşünmekte. Geçen seneden sonra daha çok Çinli firma yatırım yapmak için maden sektörüne öncelik veriyorlar.' Toplantı, konuşmaların ardından ikili görüşmelerle devam etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com