Çin malı tespihler, tespih sanatını öldürüyor

Çin malı tespihler, tespih sanatını öldürüyor
Türk insanının ve özellikle erkeklerin sıklıkla kullandığı ve sabır denince ilk akla gelen ürün olan tespih, Çin malı sentetik ürünlerin piyasaya girmesiyle can çekişir hale geldi.

Türk insanının ve özellikle erkeklerin sıklıkla kullandığı ve sabır denince ilk akla gelen ürün olan tespih, Çin malı sentetik ürünlerin piyasaya girmesiyle can çekişir hale geldi.
Kütahya'da tespih üretip satan ve tamir eden Beyti Bakır (55), tespihin bir aksesuar değil bir sanat olduğunu ve bir tespihi meydana getirmenin ustalık istediğini söyledi. Tespihin tarihinin 14. yüzyıla kadar gittiğini ifade eden Beyti Bakır, 'Kimi kaynaklarda 14. asırda Osmanlı'nın Hindistan'a girmesiyle tespihin bize oradan geldiği, kimi kaynaklarda ise tespihi bizim Hindistan tarafına götürdüğümüz söylenir. O yıllardan bu yıllara tespih, kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sadece bizim değil bugün tespih neredeyse bütün dinler ve kültürlerde yer alan bir ürün. Bugün 20'nin üzerinde doğal hammaddeyle tespih üretimi yapılabilmektedir. Ayrıca üretilen tespihlerin üzerine gümüş, altın gibi metallerden işleme ve kakma yapılabilmektedir. Kullanılan hammaddenin, ustanın maharetinin ve kullanılan malzemenin kalitesine göre 50 kuruştan 50 bin dolara kadar tespih bulmak mümkündür' dedi.

DOĞAL HAMMADDELİ TESPİHLER HER
DERDE DEVA
Tespih üretiminde kullanılan doğal hammaddelerin birçok rahatsızlığa iyi geldiğini savunan Beyti Bakır, 'Özellikle doğal taşlardan yapılan tespihler gerek beden gerekse zihinsel birçok rahatsızlığı önleyip azaltabilme özelliğine sahip. Örneğin kehribarın guatra ve romatizmaya iyi geldiği söylenir. Kokanın ellerinizdeki bakterileri öldürdüğü ve stresi önlediği biliniyor. Kan taşı, kan dolaşımını düzenler, böcek ve hayvan sokması yaşanan zehirlenmeleri önlüyor. Şeker hastalarının büyük sıkıntısı kılcal damar patlamalarının önüne geçiyor. Jasper taşı ise vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Bu ve bunun gibi doğal ürünlerden yapılan tespihlerin birçok rahatsızlığa iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır' şeklinde konuştu.
ÇİN MALLARI TESPİH SANATINI YOK EDİYOR
Her üründe olduğu gibi Çin malı ürünlerin bu sanatı yavaş yavaş yok ettiğini ifade eden Beyti Bakır , 'Çin'den gelen sentetik ürünler bizi de etkiledi. Daha ucuza mal olan ve Türkiye'de de ucuza satılan bu tespihler, bu konuda bilgi sahibi olmayanlar tarafından ilgi görüyor. Oysa ki, doğal ürünlerden üretilen tespihlerin nasıl yararı varsa, bu tür kimyasal ürünlerden yapılanların da bir o kadar zararı vardır. Tespih bir sanattır. Ele alınıp basitçe çekilecek bir şey değildir. Gerçekten bu sanata saygı duyan ve iyi bir tespih sahibi olmak isteyenlerin en az 100 lirayı gözden çıkarması gerekiyor' dedi.
Bazı kişilerin özellikle gençlerin tespihi çekmek yerine ellerinde sallayarak çevirdiklerini söyleyen Seyit Usta, 'Tespih, bazılarının gözünü korkutmak, bazılarına mesaj vermek ya da prestij yapmak amacıyla üretilmemiştir. Bazı gençlerin tespihi çekmek yerine ellerinde salladıklarını görüyorum. Tespih çekilmek, Allah'ın isimlerini ya da duaların kaç kez okunduğunu hatırlatmak ya da stresi azaltmak için kullanılmalıdır. Peygamber Efendimiz, 'Dua ederken parmaklarımızla tespih edin. Ahrette o parmaklarınız size şahitlik edecek' diye bir Hadis'i var. Bu nedenle tespih çekilmelidir' şeklinde ifade etti.
TESPİH SANATI YAVAŞ YAVAŞ YOK OLUYOR
Tespih üretiminin gerçek bir sanat olduğunu ve bu işi yapanların sayısının giderek azaldığını vurgulayan Seyit Usta, 'Bir taşı, ya da ürünü alıp onu bir sanat eserine çevirmek gerçekten sabır, azim ve ustalık istiyor. Basit bir hurma çekirdeğinden bile bir usta şahane bir tespih üretebiliyor. Üretilen tespih değerini bilen ellerde nesilden nesle saklanabiliyor ve ilk günkü haliyle durabiliyor. Benim gibi bu sanatla uğraşanlar giderek azalıyor. Benim bu işi öğretebileceğim kimse yok. Ben ömrümün son gününe kadar bu sanatla ilgileneceğim çünkü yaptığım ve sattığım her tespihle bende huzur buluyor ve o tespihle gurur duyuyorum' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com