Çin Merkez Bankası'ndan kredi artışına likidite önlemi

Çin Merkez Bankasından kredi artışına likidite önlemi
Çin'de yeni kredilerde yaşanan hızlı artışın ardından, PBOC'nin piyasadaki likiditeyi sterilize etmeye yönelik repo kontratlarını satışa çıkarmasına karşın bankalararası piyasada faizlerin düşmesi, likidite yönünden herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını göst

İSTANBUL (AA) - BELGİN YAKIŞAN - Çin'de yeni kredilerde yaşanan hızlı artışın ardından, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) piyasadaki likiditeyi sterilize etmeye yönelik repo kontratlarını satışa çıkarmasına karşın bankalararası piyasada faizlerin düşmesi, likidite yönünden herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını gösterdi.

Çin’de haftabaşında açıklanan verilere göre, aralık ayında 482,5 milyar yuan seviyelerinde olan Çinli finansal kuruluşların kullandığı yeni krediler ocak ayında 1,32 trilyon yuana ulaştı. Ayrıca, toplam sosyal finansman ise söz konusu dönemde yaklaşık 2 kat artarak 1,23 trilyon yuandan 2,58 trilyon yuana çıktı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de yeni kredilerdeki bu yükseliş, temerrüt riskine yönelik endişeleri artırmasına karşın kullandırılan krediler aracılığıyla ekonomik büyümenin hızının korunabileceği beklentilerini de beraberinde getirdi. Kredilerde beklentilerin oldukça üzerinde yaşanan bu hızlı artışın ardından, önceki gün PBOC bankalararası piyasadan 7,9 milyar dolarlık (48 milyar yuan) fon çekti.

PBOC'nin geçen haziran ayından bu yana ilk kez piyasadan fon çekmesi repo faizlerinin yükselmesi beklentilerini beraberinde getirmesine karşın, bankalararası piyasada repo faizlerindeki hareket bunun aksini gösterdi. Salı günü yüzde 3,76 düzeyinde bulunan haftalık ortalama repo faizleri, PBOC'nin operasyonu sonrasında dün 3,75 seviyesine geriledi.

Piyasaların bir başka odağında olan konu ise ABD'nin en büyük tahvil alıcısı konumunda olan Çin'in elinde tuttuğu ABD Hazine tahvillerinde azaltıma gitmesi... Son açıklanan verilere göre, Çin elinde tuttuğu ABD Hazine tahvillerini yüzde 3,6 azaltarak 1 trilyon 317 milyar dolardan, 1 trilyon 269 milyar dolara düşürdü.

Uzmanlar, Temmuz 2011'de yüzde 3 seviyelerini gören ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yaklaşık 2,5 yıl sonra Aralık 2014'te yeniden yüzde 3 düzeyine yükselmesinin, Çin'in ABD tahvillerini elinden çıkarmasında etkili olduğunu dile getiriyor. Uzmanlar ayrıca, Çin'in ABD Hazine tahvillerini elden çıkarmaya devam etmesiyle, ABD'nin tahvillerine alıcı bulma sorunuyla karşı karşıya kalabileceğine de dikkati çekiyor.

 

- "İnterbank faizlerinin düşmesi, piyasada likiditenin bol olduğunu gösterdi"

 

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Xian Jiaotong Liverpool Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Göncü, PBOC'nin önceki gün piyasalardan para çekmesinin Şanghay borsasının günü düşüşle bitirmesine neden olduğunu aktararak, ancak Banka'nın gerektiğinde piyasayı fonlanmaya devam etmesinin beklendiğini dile getirdi.

Göncü, PBOC'nin piyasalardan para çekmesine rağmen dün bankalararası piyasada faizlerdeki düşüşün piyasada likiditenin bol olduğunu gösterdiğine işaret ederek, "Öte yandan PBOC ocak ayında para arzını yıllık bazda yüzde 13,2 oranında arttırdı. Para arzındaki artışın yüzde 13-14 civarında devam etmesi beklenmekte. Ayrıca, para arzındaki artış PBOC'nin kontrollü para politikasının bir sonucu" ifadelerini kullandı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) alacağı kararlarda veya küresel ekonomide çok beklenmedik hareketler olmadığı sürece, PBOC'nin büyümeyi kontrollü bir şekide destekleyen politikasına devam edeceğine dikkati çeken Göncü, şunları kaydetti:

"Çin'de beklenen finansal reformların uygulanabilmesi için piyasaların normal likidite ve para arzı büyümesine alışması gerekmekte. Dolayısıyla Çin'den gelen veriler ekonominin kötü gitmediğini ve para arzındaki kontrollü politikanın ters tepmediğini göstermekte. Genel olarak bakıldığında PBOC iyi bir politika sergilemekte. Önceliğini ekonominin dönüşümüne ve enflasyona verirken büyüme ayağında yüzde 7-7,5 arası bir büyümeyi normal karşılamakta. Kısa vadede büyümenin suni olarak canlandırılmaya çalışılması hatalı bir politika olur. Çin hükümeti de reel ekonomiye odaklanmakta ve reel ekonominin katma değeri yüksek ürünlere yönelmesi, finansal sistemin reforme edilmesi ve enerji verimliliğinin arttırılmasını hedeflenmekte. Uzun vadeli bu hedeflere odaklanan Çin yönetimi büyümenin mevcut seviyelerinde devam etmesini beklemekte."

 

- "PBOC piyasada likidite sorunu olmadığı görüşünde"

 

Commerzbank Gelişen Piyasalar ve Döviz Analisti Ashley Davids de PBOC'nin dün haziran ayından bu yana ilk kez repo operasyonu gerçekleştirdiğini belirtti.

Davids, PBOC'nin yüzde 3,8 olan ortalama haftalık repo faizinden 48 milyar yuanlık bankalararası piyasadan fon çektiğini anımsatarak, yetkililerin en son 6 Haziran 2013 tarihinde buna benzer bir operasyon gerçekleştirdiğini ve 10 milyar yuan sattığını ifade etti.

PBOC'nin pazartesi günü yayımlanan çok güçlü toplam sosyal finansman verilerinin ardından bu adımı attığına dikkati çeken Davids, "PBOC piyasada likidite sorunu olmadığı görüşünde, piyasada çok fazla likidite bulunduğunu açık bir şekilde gösterdi ve bu doğrultuda cevap verdi" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com