Çin-Tayvan ilişkileri

Çin-Tayvan ilişkileri
Çin, Tayvan ile hizmet ticareti anlaşmasının yürürlüğe girmesini istiyor

PEKİN (AA) - Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Şın Danyang, Çin-Tayvan arasında imzalanan hizmet alanındaki ticaret anlaşmasının erken bir tarihte yürürlüğe girmesini ümit ettiklerini belirtti. 

Şın, geçen ay Tayvan'da özellikle öğrencilerin karşı çıktığı anlaşmanın, tarafların kazancına olduğunu kaydetti. Anlaşmayı yapan Çin'in ana kesimini temsilen Tayvan Boğazı ile İlişkiler Kuruluşu ile Tayvan adına Boğazlar Değişim Kuruluşu'nun yetkilerine saygı gösterilmesi gerektiğini söyleyen Şın, anlaşmanın iki tarafın halkına doğrudan fayda sağlayacağını ifade etti.

Diğer yandan Tayvan'daki, ana kesimle ilişkilerden sorumlu kuruluş bugün yaptığı yazılı açıklamada, Tayvanlı öğrencilerin protestolarına rağmen anakara ile imzalanan hizmet ticareti anlaşmasını müzakere etmeyeceklerini vurguladı. 

Bu açıklama Pekin tarafından Tayvan yönetiminin protestolara rağmen anlaşmanın yürürlüğe girmesi konusunda ağırlığını koyması şeklinde algılandı.

Tayvan'da çoğunluğu öğrencilerden oluşan 100 bin kişi, hizmet sektöründe yapılan ticaret anlaşmasını protesto etmişti. Gösterilerde Tayvanlı öğrenciler Çin ile ticaret anlaşmasının geri çekilmesi yönünde sloganlar atarken başka bir bölgede de anlaşmanın yürürlüğe girmesini isteyen gruplar karşı gösteri yapmıştı.

Söz konusu anlaşma, Çin ve Tayvan arasında 2010 Ekonomik İşbirliği Çerçeve anlaşmasının devamı olarak geçen haziranda imzalandı.

 

- Çin-Tayvan ilişkileri ve hizmet ticareti anlaşması

 

Çin ve Tayvan ilişkileri geçen şubatta ilk kez siyasi anlamda ilerleme kaydetmiş ve taraflar 65 yılın ardından ilk kez üst düzey görüşmeler yapmak üzere masaya oturdu. Görüşmeler Tayvan'ın Çin'den ayrıldığı 1949'dan bu yana yapılan ilk siyasi müzakere olması sebebiyle tarihe geçti. Görüşmelerde Çin ve Tayvan'ın karşılıklı ilişkilerinden sorumlu yetkili otoriteleri bir araya geldi. Bu toplantıların ardından ise Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Tayvan'daki Halk Partisi Onursal Başkanı Lien Can ve heyetini kabul etti.

Çin ile 1949'daki iç savaşın ardından yollarını ayıran Tayvan arasında son yıllarda bazı ticaret ve yatırım anlaşmaları imzalandı ve Pekin, Taipei'in en büyük ticari ortağı haline geldi.

Taraflar arasındaki hizmet ticareti anlaşmasının yürürlüğe girmesi halinde Tayvan’da 80 hizmet sektöründe Çin’in, Çin’de 64 hizmet sektöründe de Tayvan’ın faaliyet göstermesi hedefleniyor. 

Tayvanlıların büyük bir kısmı, Çin ile ekonomik bütünleşmenin Tayvan'a zarar vereceğine inanıyor. 

Çin ve Tayvan, siyasi alanda yıllardır Çin'i kendilerinin temsil ettiğini savunuyor ve karşılıklı egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com