Çin, tek çocuktan vazgeçiyor

Çin, tek çocuktan vazgeçiyor
Çin'de her ailenin tek çocuk yapma politikasından vazgeçilmesi için çalışmalar başladı.

Çin hükümetinin düşünce kuruluşu, ülke liderlerine tek çocuk politikasından derhal vazgeçilmesi ve 2015 yılına kadar her ailenin iki çocuk yapmasına izin verilmesi çağrısında bulundu.
 
Yaklaşık 1.4 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'i yöneten liderlerin, bu öneriye nasıl yanıt vereceği merak konusu.
 
Çin Kalkınma Araştırma Vakfı'nın basından sorumlu yetkilisi Zie Meng, tek çocuk politikasıyla ilgili önerilerinin yer aldığı raporun son halinin “bir ya da iki hafta” içinde yayımlanacağını söyledi.
 
Raporun kopyalarını ele geçiren Çin basınından Şinhua ajansı, Vakfın, bu yıldan itibaren ülkenin bazı bölgelerinde iki çocuk politikasına geçilmesini, bu politikanın 2015 yılına kadar tüm ülkeye yayılmasını önerdiğini bildirdi.
 
Vakfın ayrıca 2020 yılına kadar tüm doğum sınırlamalarını ortadan kaldırılmasını teklif ettiği belirtildi.
 
Raporda, “Çin, bu politika nedeniyle çok büyük siyasi ve sosyal bedel ödedi. Bu, sosyal çatışmayla yüksek idari harcamalarla sonuçlandı ve dolaylı yoldan uzun süreli cinsiyet eşitsizliğine neden oldu” ifadesine yer verildi.
 
Çin liderlerinin, önerilere uyup uymayacağı bilinmiyor. Çin Ulusal Nüfus ve Aile Planlaması Komisyonu da konuyla ilgili açıklama yapmadı.
 
Çin'de tek çocuk politikasının kuralları, sanılandan biraz daha karmaşık. Hükümet, şehirlerde yaşayan birçok çifti tek çocuk yapmakla sınırlarken, kırsal kesimde yaşayan ve ilk çocukları kız olan çiftlerin ikinci çocuk yapmasına izin veriliyor.
 
Politikada, azınlık ailelerine daha gevşek kurallar uygulanması ve her ikisi de tek çocuk olan anne-babaya, iki çocuk yapma sınırı gibi çok sayıda istisna da mevcut.
 
Çin'de tek çocuk politikası, 1980 yılında artan nüfusu kontrol altına almak amacıyla geçici bir önlem olarak getirilmişti.
 
Ülkede kuralları çiğneyen çiftler, mülkiyetlerine el koyulması ve işlerini kaybetmek gibi ağır cezalarla karşı karşıya.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com