Çin ve ABD'den 'siber' atışma!

Çin ve ABD'den 'siber' atışma!
ABD Çin'i siber saldırı konusunda uyarırken, Çin'in ekonomik üstünlüğünü internet gibi güçlerle birleştirerek dünya liderliğine oynadığı, savaşın büyüyeceği belirtiliyor.

İnsanlık tarihi kadar eski olan ülkeler arası anlaşmazlık ve çıkar çatışmaları günümüzde gelişen teknolojiyle şekil değiştiriyor. Bilgiyi koruma mecburiyeti, siber güvenlik adı verilen bir sektörün doğmasına yol açtı.

Siber güvenlik sistemleri, devletlerin politikaları arasında yer alırken, herhangi bir tehdit halinde ciddi yaptırımlara başvurulacağı mesajı öne çıkmaya başladı.

OBAMA'DAN GÖZDAĞI

ABD Başkanı Barack Obama, 2011'de İç Güvenlik Bakanlığı strateji raporunda, " ABD internet ve teknolojideki liderliğinin yanı sıra temel yönetim becerisine de sahip. Bu üstünlüğü korumalı" ifadesini kullanmıştı. ABD Savunma Bakanlığı da siber saldırıların savaş nedeni olabileceği açıklamasında bulunmuştu.

ABD'nin siber saldırılar konusundaki bu tavrına karşılık Çin, ekonomik üstünlüğünü teknoloji ve internet gibi güçlerle birleştirmeye çalışarak dünya liderliğine yükselme isteğinde agresif tavır sergilemeye başladı. Çin'in liderlik yolundaki sert tavrı, onu siber saldırılar düzenleyen en büyük ordulardan birini kurmaya kadar götürdü.

ABD'nin ise Çin'in yükselen bu siber gücünü kamuoyu baskısıyla engellemeye çalıştığı, Pentagon'dan gelen uyarıyla açıkça görülüyor. Söz konusu uyarı, bu tür saldırılara karşı kendini tam olarak koruyamayan ABD'nin, saldırıya uğradığının kesin bir kanıtı oldu.

ABD ÇİN'İ İNTERNET DIŞINDA BIRAKABİLİR

Çin, uluslararası arenada gücüne güç katsa da ABD hala internet konusunda mutlak güç olmaya devam ediyor. Microsoft'a hizmet sunan bir siber güvenlik şirketinin kurucusu ve bu alanda uzman Murat Lostar, ABD'nin Çin'i ya da herhangi bir ülkeyi istediği takdirde internet dışında bırakabileceğini iddia ediyor.

Lostar, "Böyle bir kısıtlama durumunda Çin, kendi içinde interneti kullanmaya devam etse de Google dahil olmak üzere günlük hayatta kullandığımız internet servisleri Çin'de çalışmayacaktır" yorumunda bulunuyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Onur Tolga Şehitoğlu, siber güvenliğin Türkiye'de gelişmesi için farkındalığın sivil ve askeri düzeyde artırılması gerektiğine vurgu yapıyor. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com