Çin’de Ölüler Bayramı zamanı

Çin’de Ölüler Bayramı zamanı
Çin’de Ölüler Bayramı (Qingming) zamanı geldi. Geceleri kaldırımlarda ufak ateşler yakılıyor, yollarda arabalar git gide seyreliyor.

Mezar ziyaretlerinin yapıldığı bayramda buna vakit bulamayanlarsa, belli bir para karşılığında kendi yerlerine aile mezarı ziyareti yapacak hatta ağlayacak insanları görevlendiriyor

Ölüler Bayramı nedeniyle üç günlük tatili olan Çinlilerin büyük bir kısmı ya memleketlerine gidiyor ya da bayramı şehirlerde geçiriyor.

4 Nisan’da kutlanan bayramda, insanlar ailesindeki ölülerin mezarlarına gidiyor, taşları temizliyor, boyuyor, rengarenk çiçeklerle süslüyor. Bu ritüeller, ölülerin ruhuna saygı anlamına geliyor.

Törenlere katılmaya vakit bulamayan veya bu tatil günlerini daha iyi değerlendirmek isteyen Çinlilerse değişik bir yola başvuruyor. Kendilerinin yerine dini ayinlere katılacak, mezarları ziyaret edecek birilerini parayla tutuyorlar.

Hatta birçok yerde, bu hizmeti verenlerin reklamlarına rastlamak mümkün. Örneğin, 60 euroya mezar temizliği, mum yakma, meyve ve çiçek bırakma işlemleri gerçekleştiriliyor. Eğer, sizin yerinize geçecek mezar ziyaretçinizin ağlamasını istiyorsanız, o zaman daha fazla paraya kıymanız gerekiyor.

Ağlama için ekstra ücretse bulunduğunuz şehre göre değişiyor: 10 dakikası 35 ila 80 euro arasında. Ancak makbul olanı, 20 dakikalık mendilli ve feryat figan ağlamalar. Tabii bunun için daha büyük bir mebla ödemek gerekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com