"Çin'de olumsuz PMI'a rağmen endişeye gerek yok"

Çinde olumsuz PMIa rağmen endişeye gerek yok
RBS Group Çin Başekonomisti Kuijs:

İSTANBUL (AA) - BELGİN YAKIŞAN - Çin'de beklentilerin oldukça altında gelen HSBC-Markit öncü imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) ardından, ekonomisine ilişkin tedirginlikler artmasına karşın, analistler ülke büyümesine yönelik endişelere gerek olmadığını belirtiyor.

Çin'de üretim faaliyetlerinin önemli göstergelerinden olan HSBC-Markit öncü imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ocak ayındaki 49,5 seviyesinin altında kalarak, şubatta 48,3 değerini aldı. Çin'de büyümeye ilişkin endişelerin gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkilerinin oldukça tartışıldığı son dönemde, söz konusu verinin 7 ayın en düşüğüne gerilemesi ülke ekonomisine ilişkin tedirginlikleri tetikledi.

Piyasada, imalat sanayi aktivitelerindeki bozulmanın devam etmesi durumunda, kredi büyümesini yavaşlatmaya çalışan parasal otoritelerin büyümeyi desteklemeye yönelik ek önlemler alabileceği konuşulsa da analistler söz konusu göstergeye ilişkin endişe duyulmaması gerektiğini ifade ediyor.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan RBS Group Çin Başekonomisti Louis Kuijs, Çin'de HSBC-Markit öncü imalat sanayi PMI verilerinin beklentilerin altında gelmesine rağmen, ülkenin büyüme beklentilerine ilişkin endişeli olmadıklarını vurguladı.

Kuijs, endeksin zaten düşük olan beklentilerin de altında geldiğine dikkati çekerek, ancak zayıf olsa da bu rakamdan çok fazla sonuç çıkarılmamasını önerdiklerini belirtti. 

Çin Yeni Yıl tatilinin, sadece mevcut faaliyet rakamlarını değil aynı zamanda güven araştırmasını da yorumlamayı zor hale getirdiğine dikkati çeken Kuijs, şöyle devam etti:

"En son açıklanan güçlü ticaret verileri, birçok imalat sanayi şirketinin üretimlerini ocak ayı sonundan önce artırdığını gösteriyor. Piyasalar, öncü göstergeleri içeren bu verinin üzerinde durmalarına rağmen, bize göre resmi PMI imalat sanayi faaliyetlerinde daha iyi bir görünüm veriyor. HSBC-Markit öncü imalat sanayi PMI ek bir gösterge olarak çok faydalı olmasına karşın, araştırma daha mütevazı bir rakamdaki şirketleri kapsıyor ve bu nedenle de volatil olma eğiliminde. Bu nedenle ekonomik görünüme ilişkin endişeli değiliz."

Kuijs, Çin ekonomisinin büyümesine yardımcı olan küresel ekonominin toparlandığını ve ülkenin iç büyüme öncülerinin ön planda olduğuna dair güvenlerinin devam ettiğini belirterek, ekonominin önemli ölçüde yavaşlamadığını dile getirdi.

 

- "Endeks, sanayi sektöründe mücadelenin devam ettiğini gösterdi"

 

Capital Economics Çin Ekonomisti Julian Evans-Pritchard ise HSBC-Markit öncü imalat sanayi PMI'nın beklentilerin oldukça altında geldiğini belirterek, endeksin sanayi sektöründe mücadelenin devam ettiğini gösterdiğini  ifade etti.

PMI'ın sanayi sektöründeki koşulların bozulmaya devam ettiğinin işareti olduğunu belirten Pritchard, endeksteki gerilemenin iç zayıflıktan kaynaklanmış gibi gözüktüğünü söyledi.

Pritchard, daha şaşırtıcı olanın 47,3'ten 46,9'a düşen işsizlik verilerindeki zayıflamanın devam etmesi olduğunu kaydederek, sanayi sektörü istihdamının genellikle Çin Yeni Yılı'nı takip eden ayda, işçilerin toplu çıkışlarını telafi etmek için üretimi artırmaları nedeniyle yükselişe geçtiğine işaret etti.

Çin Yeni Yılı zamanlamasındaki boşlukların mevsimsel düzeltmeleri daha az etkili hale getirdiğini vurgulayan Pritchard, "Yorum yapılırken bu mutlaka dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte son iki ayda da 50 seviyesinin altında kalan rakamlar, imalat sektöründe koşulların kötümser olduğuna dair biraz şüphe bıraktı. Sonuç olarak, girdi ve çıktı fiyat bileşenlerinin her ikisi de 50 seviyesinin altında kaldı ve bu bizim fiyat baskılarının genel olarak devam ettiği görüşümüzle uyumlu. Ancak endişeye de gerek yok" şeklinde konuştu.

Pritchard, daha geniş göstergelerin işgücü piyasasının sağlıklı olduğunu gösterdiğine işaret ederek, ayrıca imalat sektöründeki son zayıflığın ise kısmen geçen yılın ortasında başlayan yatırım büyümesindeki yavaşlamayı yansıttığını kaydetti.

İleriye dönük bakıldığında, politikaların gevşetilmesi yönünde bir kayma işaretinin olmadığını aktaran Pritchard, "Çin Merkez Bankası bu kredi büyüme hızının uygun olmadığını en son raporunda açıkça söyledi ve sonuç olarak kredi büyümesinin daha da yavaşlamasını bekliyoruz. Bu durum Çin'in orta vadeli kredi risklerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olacak ama aynı zamanda da imalat sanayi sektörü performansını baskı altında tutmaya devam edecek" değerlendirmelerini yaptı.

Commerzbank Gelişen Piyasalar ve Döviz Analisti Ashley Davids de beklentilerin altında gelen endeksin Çin Yeni Yılı sebebiyle düzensiz mevsimsellik zeminine karşı öncü bir gösterge olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, "Bu nedenle de verinin güvenilirliği daha az olacaktır. Veriler ocak ayındaki güçlü ithalat ve ihracat verileri rağmen, piyasaların yavaşlayan bir ekonomi görünümü beklentisiyle tutarlı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com