Çin'de sel felaketi: 90 ölü 22 kayıp

Çin'de sel felaketi: 90 ölü 22 kayıp
Çin genelinde eylül ayı yağışları bilançosu ağır: 90 ölü 22 kayıp

Çin genelinde eylül ayından itibaren süre gelen şiddetli yağışların yol açtığı seller sonucu 90 kişi hayatını kaybederken, 22 kişinin de halen kayıp olduğu bildirildi.

1 MİLYON KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ

Çin resmi Xinhua ajansında yer alan haberde, aralarında Henan, Shaanxi, Sıchuan başta olmak üzere 9 ayrı eyalette nehirlerin taştığı belirtildi. Sel felaketlerinde 60 şehir ve 310 kasaba da toplam hasar maliyetinin 4 milyar dolardan fazla olduğuna yer verilirken, yaklaşık 1 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı aktarıldı. Haberde ayrıca, toprak kaymaları ve çamur selleri sebebiyle evlerin yıkıldığı ve yolların kapandığı kaydedildi.

Ülkenin güneyindeki Sıchuan eyaletine bağlı Qiujang nehrinde su seviyesinin yaklaşık 7 metre yükseldiği ve nehirdeki tehlike seviyesinin tarihteki en yüksek noktasının üzerine çıktığı aktarıldı.

SEL FELAKETİNDEN EN ÇOK ETKİLENEN ÜÇ EYALET

Çin Savunma Bakanlığı sitesinde yer alan resmi rakamlara göre, eylül ayında 9 ayrı eyalette yaşanan sel felaketleri sonucu 6.18 milyon insan etkilenirken, 10 bin 200 evin yıkıldığı açıklandı. Sel felaketinden en çok etkilenen üç eyalet olan Shaanxi, Sıchuan ve Henan'da yaklaşık 29 bin evin sular altında kaldığını, Shaanxi'deki sellerin son 50 yılın en kötüsü olduğunu duyurdu.

Öte yandan, Çin'in orta kısmında yer alan Shaanxi eyaletinde meydana gelen heyelan sonucu hayatını kaybeden kişi sayısı 31'e yükseldi. Xian şehrinin Baqiao bölgesinde şiddetli yağışların tetiklediği heyelanda sadece 1 kişinin kayıp olduğu, arama çalışmalarının devam ettiği, muhtemelen kayıp olan son kişinin de cesedinin bulunacağı ifade edildi.

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, düşük sıcaklık ve normalin üstündeki yağmurlar nedeniyle 40'tan fazla nehrin uyarı seviyelerinin normallerin üzerine çıktığını duyurdu. Ülkede şiddetli yağmurların hafta sonuna kadar devam edeceğini tahmin ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com