Çin'den ABD'ye Tayvan'a silah satışını durdurma çağrısı

Çinden ABDye Tayvana silah satışını durdurma çağrısı
PEKİN (AA) - Çin Savunma Bakanı Çang Vançuan, ABD'den Tayvan'a silah satışını durdurmasını istedi. Çang, mevkidaşı Hagel ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD Temsilciler...

PEKİN (AA) - Çin Savunma Bakanı Çang Vançuan, ABD'den Tayvan'a silah satışını durdurmasını istedi. 

Çang, mevkidaşı Hagel ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Tayvan'la ilgili tasarıya tamamen karşı olduklarını belirterek, ABD Kongresi'ne benzer eylemleri teşvik etmemesi çağrında bulundu.  

ABD'nin Tayvan'a silah satışının Çin ve ABD arasındaki üç bildiriyi ciddi bir şekilde ihlal ettiğini söyleyen Çang, özellikle 17 Ağustos bildirisindeki ilkelere dikkati çekti. 

Söz konusu bildiride, ABD'nin Tayvan'a silah satışını tedricen azaltması gerektiği ifade ediliyor. 

Çin ve ABD'nin özellikle askeri alanda çatışma ve karşı karşıya gelmekten kaçınması gerektiğini kaydeden Çang, Hagel'in ve kendisinin savaş tecrübesine ve bu felaketlerden kaynaklanan tehlikelere ilişkin derin bilgiye sahip olduğunu olduğunu söyledi. 

Çang, Hagel ve kendisinin askeri konulardaki liderler olarak, çatışmadan kaçınmak adına bir şeyler yapma sorumlulukları olduğunu vurguladı.

 

-Doğu ve Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflar

 

Çin ve ABD'nin bölgede birçok alanda farklılıklarından çok ortak alanları olduğunu ifade eden Çang, Pekin yönetiminin, ABD'nin Asya-Pasifik bölgesindeki varlığı ve etkisine saygı duyduğunu belirtti. 

Çang, ABD'nin Asya-Pasifik bölgesine yönelimindeki stratejik değişiminin barış ve kalkınma adına olması gerektiğini ve Çin'in çıkar ve endişelerine saygı göstermesi gerektiğini dile getirdi. 

Çin'in toprak bütünlüğü ve egemenliğiyle alakalı taviz vermeyeceğini vurgulayan Çang, Pekin yönetiminin Doğu ve Güney Çin Denizleri ile ilgili duruşunun "tutarlı ve net" olduğunu söyledi. Çang, Çin'in Diaoyü (Doğu Çin Denizi) ve Nanşa (Güney Çin Denizi) adaları ile çevresindeki bölgelerde "tartışılmaz egemenliği" olduğunu savundu. Çin'in bu anlaşmazlıkları "doğrudan ilgili ülkelerle" müzakere ve diyalog yoluyla uygun bir şekilde çözmeyi umduğunu kaydeden Çang, "toprak bütünlüğü ve egemenliğin" Çin'in temel çıkarlarından olduğunu belirtti. Çang, bu konularda herhangi bir taviz vermeyeceklerinin altını çizerek, en ufak bir ihlale de tahammül etmeyeceklerini söyledi. 

 

-Siber güvenlik

 

Çin Savunma Bakanı, siber konularla ilgili yaptığı açıklamada da, Çin ordusunun siber faaliyetlerinin iç ve uluslararası hukuk çerçevesinde sınırlı olduğunu savundu. 

Çin'in barış, güvenlik, şeffaflık ve siber sahada işbirliği prensibine bağlı olduğunu kaydeden Çang, Çin ve ABD'nin siber güvenlikte iletişimi sürdürdüğünü ve iki tarafın askeri güçlerinin de konuyla ilgili "samimi diyaloglar" kurduğunu söyledi. 

Çang, Hagel'in geçen ay yaptığı bir konuşmada "ABD'nin siber alanı militarilize etmeyeceğine" yönelik açıklamalarına atıfta bulunarak, Hagel'in bu konudaki tutumunu dikkate aldığını kaydetti. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com