Çin'den ABD'ye "Tayvan'la resmi temaslarını durdur" çağrısı

Çinden ABDye Tayvanla resmi temaslarını durdur çağrısı
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua: "(Amerikalı bir yetkilinin Tayvan'ı ziyaret etmesi üzerine) ABD, taahhüt ve ilkelere uymalı"

PEKİN (AA) - Çin, Amerikalı bir yetkilinin Tayvan ziyaretiyle ilgili Washington yönetimine, "Çin-ABD ilişkilerinin daha fazla zarar görmesini önlemek için Tayvan ile her türlü resmi temasın durdurulması" çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, amacı ne olursa olsun ABD Çevre Koruma Ajansı Başkanı Gina McCarthy'nin ziyaretinin, Çin ve ABD arasındaki ortak tebliğler başta olmak üzere, Tayvan konusunda ABD'nin taahhüdünü ve birçok ilkeyi ihlal ettiğini kaydetti. 

Bu konuda "memnuniyetsizliklerini" ABD tarafına ilettiklerini belirten Hua, ABD'ye Tayvan konusundaki taahhüt ve ilkelerine uyması çağrısı yaptı. 

McCarthy, dün Tayvan'ı ziyaret ederek, Tayvan lideri Ma Ying-jeou ile görüşmüş ve bu ziyaret ABD'nin son 14 yılda yaptığı kabine düzeyindeki ilk ziyareti olmuştu.

Tayvan meselesi Çin ve ABD arasındaki en önemli ve hassas konuların başında geliyor. Taraflar Tayvan meselesiyle ilgili konuları doğru tanımlamak için 1972, 1978 ve 1982 yıllarında Çin-ABD ortak tebliğlerini imzalamıştı.

ABD'nin üç tebliğde de tek Çin politikası ve tebliğlerdeki ilkelere uyacağı yönünde taahhütte bulunduğu ve "tek Çin, tek Tayvan", "iki Çin", ve Tayvan'ın bağımsızlığı gibi konulara karşı olduğu belirtiliyor.

- İngiltere

Diğer yandan Sözcü Hua, İngiltere'ye "Çin'in insan hakları konusunda içişlerine karışmaması" çağrısında bulundu. 

Hua, İngiltere'nin Çin ile ilgili yayımladığı insan hakları raporuyla ilgili değerlendirmesinde, bu durumu "Çin'in siyasi sistemi hakkında sorumsuzca yorum yapma" olarak niteledi. 

Çin'in bu konuya kararlı bir şekilde karşı olduğunu belirten Hua, İngiltere'nin tutumunun Çin ile insan hakları konusunda diyaloğa fayda sağlamayacağını söyledi. 

Hua, Çin'in bu konuda "eşitlik ve karşılıklı saygı" çerçevesinde İngiltere dahil diğer ülkelerle işbirliği yapmayı arzu ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com