Çin'den Suriye tepkisi

Çin'den Suriye tepkisi
Çin, bazı batılı ülkeleri Suriye’de rejimi değiştirmeye çalıştıkları ve isyancı güçleri her geçen gün daha çok destekledikleri iddiasıyla sert bir şekilde eleştirdi.
Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı olarak bilinen Halkın Günlüğü gazetesinin bugünkü nüshasında, Çin’in Suriye krizi konusundaki tavrıyla ilgili bir makale yayımlandı. Makale, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın özel elçisi Buseyna Şaban’ın dün Çin’e yaptığı ziyaretin hemen ardından yayımlanmasıyla dikkat çekti. Şaban’ın Çin’deki temaslarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmemişti.
 
Makalede, Çin’in Suriye krizinin çözümünün ancak siyasi yollardan sağlanabileceği yönündeki tavrı yinelenirken, batılı ülkeler de uçuşa yasak bölge oluşturulması tartışmalarıyla daha önce Kofi Annan’ın yürüttüğü barışçı çabaları baltalamakla eleştirildi. Girişimlerin, ayrıca BM Güvenlik Konseyi’nin iç bütünlüğünü de yok ettiği vurgulandı.
 
Çin Dışişleri Bakanlığı, Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban’ın dün Pekin’e gelerek, Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile görüşeceğini açıklamıştı. Bakanlık, yakın zamanda Suriyeli muhalif grupların da Çin’e davet edileceğini belirtmişti. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com