Çin'e mermer ihracatı

Çin'e mermer ihracatı
Dünya mermer rezervinin yüzde 39'una sahip olan Türkiye'de, hızla artan doğal taş üretimi, Kütahya Simav'da yeni bir sektör haline geldi.

Dünya mermer rezervinin yüzde 39'una sahip olan Türkiye'de, hızla artan doğal taş üretimi, Kütahya Simav'da yeni bir sektör haline geldi.
İlçenin Samat Köyü Bahçeli Mevkiinde 100 hektarlık bir alanda eşine dünyada çok az rastlanan beyaz mermer üretimine başlayan Simavlı genç girişimci Hüseyin Kocadağ, ilk ürünün Çin'e gönderileceğini bildirdi.
Bölgede elde ettiği beyaz mermer denilen Oniks numunelerini İzmir başta olmak üzere Ankara, İstanbul ve Antalya'da bulunan ihracatçı firmalar aracılığı ile dünyanın dört bir yanına gönderdiğini anlatan Kocadağ, yabancıların Simav Beyaz Mermerine olağanüstü bir ilgi gösterdiğini ve ürünleri almak için sıraya girdiğini söyledi. Üretilen ilk parti 400 ton beyaz oniksleri en yüksek fiyatı veren Çin'e göndermeye hazırlandıklarını vurgulayan Hüseyin Kocadağ, yeni başladığı işletmesini genişletmeyi planladığını kaydetti. Bölgenin dünyanın en zengin beyaz mermer yataklarına sahip bulunduğunu anlatan Hüseyin Kocadağ, sıfırdan başladığı üretime hız vererek mermer üretiminde İç ege'nin lokomotifi bir işletme haline gelerek büyük hedeflere ulaşmak istediğini söyledi.
Beyaz Mermer işletmeciliğinin yakında bölgede işsizliği önlemede önemli bir potansiyel haline geleceğine dikkat çeken Hüseyin Kocadağ, bu konuda devletten de kendilerine destek beklediklerini kaydetti. Simav'da yer altından çıkarılan beyaz mermerin dünyada eşine çok az rastlanan beyaz oniks olduğunun altını çizen Hüseyin Kocadağ,” Simav tam bir maden zengini. Ancak kimse farkında değil. Simav'ın yer altı zenginlikleri yeryüzüne çıkarılsa bırakın Simav'ı Türkiye'de işsizlik diye bir şey kalmaz. Simav'ın yer altı zenginliklerini yeryüzüne çıkarıp işlemek için inanın bir insanın ömrü yetmez. Para kazanmak isteyen özel sektörün benim gibi Simav'ı keşfetmelerini bekliyorum” şeklinde konuştu.
Kocadağ, Simav'da üretilen beyaz onikslerin yüksek kalitesi nedeniyle dünyada çok rahat pazar bulacağına inandığını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com