"Çin'i Anlamak ve Çin ile İş Yapmak"

Çini Anlamak ve Çin ile İş Yapmak
DEİK Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Özyeğin: "Türk KOBİ'leri Çin'e gidip orada oturmak ve Çin vatandaşı gibi davranmak kaydıyla çok başarılı işler yapabilir"

İSTANBUL (AA) - ​Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Hüsnü Özyeğin, Türk KOBİ'lerini Çin'de birçok iş fırsatının beklediğini belirterek, "Mesele sadece fuarlara gidip mal almak şeklinde değil de hakikaten yaptıkları işin orada yapılıp yapılamayacağını görmeleri önemli. Türk KOBİ'leri Çin'e gidip orada oturmak ve Çin vatandaşı gibi davranmak kaydıyla çok başarılı işler yapabilir" dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve DEİK işbirliğiyle düzenlenen "Çin'i Anlamak ve Çin ile İş Yapmak" başlıklı konferansta konuşan Özyeğin, Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik aktiviteler ve Çin'deki iş fırsatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Çin arasında 2013 yıl sonu itibarıyla 28 milyar dolar ticaret hacmine ulaşıldığını aktaran Özyeğin, iki ülke arasındaki ticaretin farklı alanlarda gelişim gösterdiğini belirtti. Özyeğin, "Çin'le olan ticaretimiz, diğer çok ticaret yaptığımız ülkelerden farklı bir şekilde çok fazla gelişiyor. Mesela Rusya'yla ilişkilerimiz de çok yüksek ama bunun önemli bir kısmı doğalgaza bağlı. Çin'le çok çeşitli alanlarda ticaret ilişkileri sürdürüyoruz" dedi.

Sadece geçen yıl Çin'den 185 iş heyetinin Türkiye'ye gelerek iş görüşmeleri yaptığını anlatan Özyeğin, "Çinli dostlarımız Türkiye'ye bölgesel olarak, geniş katılımlarla geliyorlar, şehir yönetimleriyle, sektörel olarak geliyorlar. Dolayısıyla bizim de onları bölgesel ve sektörel düzeyde karşılamamızın yararı olduğuna inanıyorum" önerisinde bulundu.

 

- "İthalat-ihracat dengesi ancak ve ancak teknoloji transferiyle sağlanabilir"

 

Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında Çin'le iş birliğine yönelmesinin gelecekte büyük getiriler sağlayacağını dile getiren Özyeğin, "Çin geçen sene Avrupa'ya güneş enerjisi panelleri ihraç etme konusunda zorlanmaya başladı. Almanlar başta olmak üzere AB bir takım tedbirler almaya başladı. Halbuki Türkiye'de bir güneş enerjisi panel fabrikası kurulsa, bunun gibi rüzgar enerjisi santrallarını kuran fabrikalar kurulsa bunların dışarıya da ihracı, Türkiye'nin bu sektörlere önem verdiği dönemde Türkiye'den yapılmasının, bunların kullanılmasının çok faydalı olacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Çin'le ilgili ekonomi bakışını inovatif çözümlerle geleceğe taşıması gerektiğini aktaran Özyeğin, şöyle devam etti:

"Çin'in Türkiye'yi artık sadece mal satma açısından değil aynı zamanda teknoloji transferi yapmasının iki ülke açısından da faydalı olacağına inanıyorum. Çünkü ben Türkiye'yle Çin arasındaki ticaret hacminin önümüzdeki 30-40 senede düzeleceğine inanmıyorum. Bunun düzelmesi ancak ve ancak Çin teknolojisiyle mümkün. Türkiye'de olmayan üretim teknolojileri Türkiye'ye getirilip buradan 3. ülkelere ihraç edilirse dolaylı olarak bizim Çin'le ticaretimizdeki ithalat-ihracat dengesi uzun dönemde dengelenebilir."

 

- "Türk KOBİ'leri Çin'de çok başarılı olabilirler"

 

Kendi şirketlerinin Çin'deki yatırımlarını da anlatarak ülkeye ilişkin gözlemlerini paylaşan Özyeğin, Türk perakende sektörüne Çin'de pazar arayışına girmelerini önerdi. Özyeğin Türk deri sektörünün Çin pazarını keşfettiğini, bunun devamının da geleceğini kaydetti.

Çin'deki potansiyel fırsatlara dikkati çeken Özyeğin, Türk KOBİ'lerine seslenerek, şunları söyledi:

"Mesele sadece fuarlara gidip mal almak şeklinde değil de hakikaten yaptıkları işin orada yapılıp yapılamayacağını görmeleri önemli. Tük KOBİ'leri Çin'e gidip orada oturmak ve Çin vatandaşı gibi davranmak kaydıyla çok başarılı işler yapabilir. Mesela bir KOBİ Pekin'e 10 tane dönerci dükkanı açsa bu alanda çok büyük potansiyel olduğuna inanıyorum. Çünkü bireysel girişimcilik Türkiye'de Çin'den daha önde. Türkler her gittiği ülkede çalışabilme becerileri olduğu için, uzun süreler kalabilme becerisini gösterdikleri için Çin'de çok başarılı olabilirler" ifadelerini kullandı.  

Aramızda hem çok farklılıklar var hem de çok benzerlikler var. Benim inancım Türkler ile Çinliler birbirleriyle zaman harcarlarsa, mesela Türkler ile Kuzey Avrupalılar'dan daha iyi anlaşır. Ben bunu böyle gördüm. Ben orada çok önemli dostluklar elde ettim."

 

- "Çin firmaları Türkiye'de iş fırsatları arayışında"

 

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Xiaosheng Gong ise Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 28 milyar dolara ulaştığını belirterek, iki ülke arasındaki işbirliğinin kapsam ve derinlik açısından tahmin edilenden fazla olduğunu söyledi.

Çin'den Türkiye'ye yatırım konusunda ilgi bulunduğunu anlatan Gong, "Çin firmaları Türkiye'de iş fırsatları arayışında" dedi. 

İki ülke arasında vize meselesinin kolaylaştırılması için hem Türkiye hem de Çin'in çalıştığını ifade eden Gong, tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması için atılan adımların bölgesel kalkınma açısından önemli olduğunu dile getirdi.

Bu yönde başlatılan demiryolu projelerinin önemini vurgulayan Gong, "Yeni İpek Yolu'nun Orta Asya, Türkiye ve Avrupa'yı bağlaması çok önemli. Çin'den Orta Asya ülkelerinden geçip Avrupa'ya ulaşmasını hızlandıran proje, bölge ülkelerinin ekonomik kalkınmalarına ciddi katkı sunacak. Bu proje hem Türkiye hem Çin hem de üçüncü ülkelerde işbirliği için önemli bir fırsat ve tarihi bir anlam taşımaktadır" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com