Çini ile cam birleşti, yeni bir sanat anlayışı doğdu

Çini ile cam birleşti, yeni bir sanat anlayışı doğdu
KÜTAHYA'DA ÇİNİCİLİK VE CAM İŞLEME SANATIYLA UĞRAŞAN İKİ ARKADAŞIN, CAM ÜZERİNE ÇİNİ DESENLERİNİ İŞLEMESİYLE YENİ BİR SANAT ANLAYIŞI ORTAYA ÇIKTI

KÜTAHYA'DA ÇİNİCİLİK VE CAM İŞLEME SANATIYLA UĞRAŞAN İKİ ARKADAŞIN, CAM ÜZERİNE ÇİNİ DESENLERİNİ İŞLEMESİYLE YENİ BİR SANAT ANLAYIŞI ORTAYA ÇIKTI
Kütahya'da çinicilik ve cam işleme sanatıyla uğraşan iki arkadaşın, çiniciliği cam ile birleştirerek cam üzerine çini desenlerini işlemesiyle yeni bir sanat anlayışı doğdu.
Alınanbilgiye göre, çini ustası Kadir Yavaş ve arkadaşı cam işleme sanatçısı Ahmet Altıntaş, güçlerini ve sanat deneyimlerini birleştirerek yeni bir sanat anlayışını ortaya çıkardı.
Önce çini altyapısı üzerindeki desenleri camla kaplayıp daha parlak ve canlı renklere sahip, daha dayanıklı bir ürün elde eden iki arkadaş, cami, ev ve köşklerdeki dekorasyonlarda bu cam kaplı karoları kullanmaya başladı.
İki arkadaş daha sonra çini desenlerini cama uyguladı. Camda yeni bir boyut kazanan desen ve renklerle ortaya çıkan sonuç, yeni bir sanat anlayışının ilk adımı oldu.
Geliştirdikleri ürünü tescil ettiren iki arkadaş, çiniye oranla dış etkenlerden zarar görmeyen, solmayan, yıpranmayan özellikte eserler üretiyor.

-ORTAYA ÇIKAN ESERE İSİM BULMAYA ÇALIŞIYORLAR-

Altıntaş, yaptığı açıklamada, cama çini desenlerinin uygulanmasının serigrafi yöntemiyle sağlandığını söyledi.
Çini desenlerini cama uygulamadan önce desenlerin filmlerini hazırladıklarını belirten Altıntaş, şöyle konuştu:
''Çini desenleri önce ışık geçirme özelliği bulunan kağıtlara elle çiziliyor. Daha sonra bu desenleri 1200 derece sıcaklığa dayanıklı çini boyalarıyla boyuyoruz. Bu şekilde yuvarlak, altıgen ya da değişik ölçülerdeki camları dekorluyoruz. Cam nemden etkilenmeyen bir malzemedir. Hazırlamış olduğumuz özel boyalarla camı dekorladığımızda uzun yıllar özelliğini yitirmeyen, renklerini kaybetmeyen, nemden etkilenmeyen bir malzeme elde etmiş oluyoruz. Bunun yanı sıra dekorladığımız kısım camın arkasında kaldığı için kullandığımız boyaların insanlarla ve dış etkenlerle temasını da engellemiş oluyoruz. Bu işlem bittikten sonra füzyon fırına camı yerleştirip 800-850 derece sıcaklığa maruz bırakıyoruz. Böylece serigrafiyle bastığımız boya ile camı birleştirmiş oluyoruz. Fırından çıkardıktan sonra kuvvetli hava vererek camı temizliyoruz. Kullanmış olduğumuz boya ve renkler de camla bütünleşmiş oluyor. Camın sürtünmesi ile hiçbir şekilde desenler kaybolmuyor.''
Altıntaş, bu yöntemden dekorasyonların yanı sıra hediyelik eşya yapımında da yararlanılabileceğini anlatarak, ortaya çıkan eserle ilgili isim arayışlarının sürdüğünü sözlerine ekledi.
Yavaş da Türk çiniciliğine ait desenleri cama uygulayıp derinlik vererek çini ve cam sanatlarına yeni bir boyut kazandırdıklarını ifade ederek, ''Çiniyle uğraştığım için füzyon cama ilgi duyuyordum. Arkadaşımla tecrübelerimizi birleştirerek yeni bir sanat anlayışını ortaya çıkardık. Bu eserler cami, otel ve restoran gibi mekanlarda kullanılabiliyor'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com