Çini Sanatçısı Sıtkı Olçar anıldı

Çini Sanatçısı Sıtkı Olçar anıldı
Çini sanatçısı Sıtkı Olçar, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen etkinlikte anıldı.

Çini sanatçısı Sıtkı Olçar, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen etkinlikte anıldı.
Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi'nin ''Çırağan Sohbetleri'' kapsamında düzenlenen etkinliğe sanatçının eşi Nuray Olçar, kızları Nida ve Kübra Oçar ile birlikte çok sayıda dostu katıldı.
Sanatçının yaşamına yönelik sinevizyon gösteriminin ardından konuşan kendisi de çini sanatçısı olan kızı Nida Olçar, babasının işi nedeniyle sürekli şehir dışında olmasına rağmen ailesine bağlı bir baba olduğunu söyledi.
Olçar, babasının Kütahya'dan hiçbir zaman kopmadığını belirterek, ''Gönlü, kalbi ve atölyesi hep Kütahya'daydı. Bİr yerlerde Kütahya'nın adının geçmesinden her zaman mutlu oluyordur'' dedi.
Gazeteci Hıncal Uluç da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın usta sanatçının anısına sahip çıkmadığını savunarak, ''Bakanlık bu etkinliğe gelmiyorsa ne gibi bir kültür etkinliğine katılıyor merak ediyorum'' diye konuştu.
Uluç, Olçar'ı gördüğü en büyük sanatçı olduğunu belirterek ''Onun sanatçılığını anlatmak bana düşmez, insanlığını da anlatmaya gücüm yetmez. Olçar bir caddedir ve onu tanımak için o caddede yürümek lazım'' şeklinde konuştu.

HABERİ İZLE!

Japon Kültür Ataşesi Yumuko Kase ise Olçar'ın Kütahya'ya sık sık Japon konuklar davet ettiğini kaydederek ''Sıtkı usta bir markadır. Kızının onun ismini devam ettirmesi çok önemlidir. Onun sanatının değeri korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalıdır'' dedi.
Etkinliğe, hastalığı nedeniyle İzmir'den telefon bağlantısıyla katılan ressam Fikret Otyam da sanatçıyla ilgili anılarını anlattı.
Daha sonra etkinliğe katılanlar Olçar'ın vefatından sonraki ilk sergisi olan ''Çiniden Çeşmeler ve Panolar'' isimli sergiyi gezdi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com