Çiniciliği öğrendiler, şimdi sıra tanıtım elçiliğinde

Çiniciliği öğrendiler, şimdi sıra tanıtım elçiliğinde
Avrupa'nın 6 ülkesinden Kütahya'ya gelerek çiniciliği öğrenen 20 genç, ürettikleri eserleri ülkelerine götürüp Osmanlı çiniciliğini tanıtacak.

Avrupa'nın 6 ülkesinden Kütahya'ya gelerek çiniciliği öğrenen 20 genç, ürettikleri eserleri ülkelerine götürüp Osmanlı çiniciliğini tanıtacak.
Kütahya'da, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kütahya Kültür ve Sanatını Geliştirme Derneği'nin (KÜSGED) Avrupa Birliği (AB) destekli projesi kapsamında, Bulgaristan, Litvanya, Romanya, Belçika, Macaristan ve Polonya'dan gelen 20 gönüllü gence, bir hafta süresince çini ve seramik üretimine ilişkin uygulamalı eğitim verildi.
Saray Mahallesi'nde bulunan Sarı Konaktaki eğitime katılan gençler, çini ve seramik hamurunun nasıl hazırlandığını görerek, desenleri çini tabaklara uygulayıp boyadı ve kendi isimlerini işledi. Daha sonra fırına verilip gerekli ısıda pişmesi sağlandıktan sonra çıkan eserleri alan gençler, bunları ülkelerine götürerek Osmanlı döneminde 16. yüzyılda oluşturulan çini eserlerinin örneklerini tanıtarak, Türk çiniciliğinin turizm elçiliğini yapacak.
Eğitim sürecinin tamamlanmasının ardından ülkelerine giden kursiyerler onuruna Kütahya'da geçirdikleri son gün bir etkinlik yapıldı. Maltepe Mahallesi'ndeki Ressam Ahmet Yakupoğlu Parkı'nda düzenlenen etkinlikte, KÜSGED Başkanı Abdurrahman Yıldız tarafından organizasyona katkıda bulunanlara teşekkür belgesi ve birer çini tabak hediye edildi, eğitime katılan yabancı konuklara da sertifikaları verildi.
16. YÜZYIL OSMANLI DESENLERİNİ ÇİNİYE İŞLEDİLER-
Abdurrahman Yıldız, yaptığı açıklamada, AB Gençlik ve Eğitim Programları kapsamında yürütülen projeye Bulgaristan, Litvanya, Romanya, Belçika, Macaristan ve Polonya'dan katılan 20 gence uygulamalı çini eğitimi verdiklerini bildirdi.
Osmanlı döneminde 16. yüzyılda sarayda kullanılan figürleri çiniye işleyen gençlerin azimli çalışmalarına sevindiklerini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:
''Avrupa'dan gelen gençlere bir hafta süresince eğitim verdik. Çini hamurundan eserin son halini alıncaya kadar tüm aşamaları görüp, bizzat kendileri uyguladı. Çini objelerin ham maddesi kaolin, kil, astar ve çamurdan oluşuyor. Konuk arkadaşlarımıza bu ham maddeden hazırlanıp pişirilen boş birer obje verdik. Üzerine yazı yazılmasını bekleyen bir yazı tahtası gibi olan objelere her biri kendi bilgi, görgü ve deneyimini, ayrıca burada öğrendiklerini yansıttı. Öncelikle bu objenin üzerine çini deseni koyarak, iğneyle delikler açıp objeye desenin yansımasını sağladılar. Bu desenler, 16. yüzyıl Haliç, Selçuklu ve Rumi diye adlandırdığımız desenlerdi. Daha sonra boyama işlemini yapıp fırına verdikleri çinileri fırından çıktıktan sonra birer sanat eseri olarak ellerine aldılar.''
Yıldız, çininin, hat, tezhip, nakış gibi beş ayrı sanatı içinde barındıran dünyadaki ender sanatlardan biri olduğunu ifade ederek, ''Çiniciliği öğrenmek için binlerce kilometre uzaktan geldiler ve bir Osmanlı eserinin ortaya çıkışını hep beraber gerçekleştirdik. Bundan büyük mutluluk duyduk'' dedi.

-PROJEYE KATILAN YABANCI GENÇLER-

Belçikalı inşaat mühendisi İrina Hermans, çini sanatını daha önce yakından inceleme imkanı bulamadığını anlattı. Her ülkenin kendine göre bir sanat anlayışı ve çok fazla dışarıya dökmedikleri sırları bulunduğunu belirten Hermans, ''Her sanat eseri her ülkede farklı ton ve desenlerle ortaya çıkarılıyor. Burada birçok farklı ülkeden arkadaşlar edindim, mesleklerini ve kişisel özelliklerini tanıdım. Türk kültürünü tanıyarak farklı ülkelerden insanlarla kültür alışverişi yapmaya fırsat buldum ve bunu çok içten bir şekilde hissettim'' diye konuştu.
Bulgar Maria Aleksiva da seramik sanatının farklı yöntemlerle ülkesinde de uygulandığını kaydederek, daha önce tanımadığı çini sanatını burada öğrendiğini ve imkan bulabilirse bunu kendi ülkesinde de uygulamak istediğini bildirdi.
Slovak okul öncesi öğretmeni Cassa Rina ise daha önce bu sanatları görmediğini, ancak burada görüp çok beğendiğini dile getirerek, ''Burada insanlar çok samimi. Bize gerçekten bir şeyler öğretmek için çaba harcadılar. Çok memnunum, gerçekten bu sanatları çok beğendim'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com