"ÇİNİKOOP Kütahya'ya Kazanımlar Sağlayacak"

"ÇİNİKOOP Kütahya'ya Kazanımlar Sağlayacak"
Kütahya Belediyesi, İşkur ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün katılımıyla ile dün ÇİNİKOOP'ta “Çini Dekorlama Kursu” protokolü Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, İşkur Müdürü Mahmut Yılmaz ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İzzet T

Kütahya Belediyesi, İşkur ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün katılımıyla ile dün ÇİNİKOOP'ta “Çini Dekorlama Kursu” protokolü Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, İşkur Müdürü Mahmut Yılmaz ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İzzet Tarhan tarafından imzalandı.
Kütahya Belediyesi, İşkur ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün katılımıyla ile dün ÇİNİKOOP'ta “Çini Dekorlama Kursu” protokolü Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, İşkur Müdürü Mahmut Yılmaz ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İzzet Tarhan tarafından imzalandı.
Protokolün imzalanmasından önce bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Çiniciliğini kalkındırmak ve 17.yy.daki itibarlı seviyesine ulaştırmak maksadıyla Belediye, İl Özel İdaresi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Çinicilerin iştirakleriyle 01.07.1974 yılında kurulan S.S Çinikop, Kütahya Çiniciliği küçük sanat kooperatifi 27.05.2002 tarihinde Kütahya Belediyesinin önderliğinde Anonim Şirkete dönüştürüldüğünü söyledi.
Çinikoop ile ilgili açıklamalarada bulunan İça konuşmasını şöyle sürdürdü:'Fabrika 1981 yılında Kütahya Çiniciler kooperatifi iştiraki Türk, Alman işbirliği ile 37.000 m² toplam arazi üzerine 3020 m² kapalı alana kurulmuştur. Fabrika 1986 yılında çeşitli nedenlerle kapatılmıştır.1987–1991 yılları arasında özel şahıs tarafından kiralanmıştır. 1991 yılından Beri Bakımsız halde duran fabrika ve ekipmanlar büyük oranda kullanılamaz hale gelmiştir. 2004 yılında fabrika revizyona alınmış yapılan önemli yatırımlar sonucunda tekrar çalışır hale getirilmiştir. Yeni yapılan yatırımlar sayesinde Cam Mozaik üretimi de gerçekleştirilmiş olup hatırı sayılır ölçüde engelli vatandaşımıza istihdam imkânı sağlamıştır. Yeniden hayata kazandırılan tesis, Sayın Başbakanımız tarafından da ödüle layık görülmüştür.'
Fabrika şuanda Çini çamuru-Seramik çamuru, sır üretimi, firit üretimi karo üretimi sır ve masse araştırma ve geliştirme adına faaliyetlerine aktif olarak devam etmekte olduğunu vurgulayan İça, işletme kiralamasını elinde bulunduran şirketlerin kış aylarında 30 yaz aylarında ise daha fazla insana istihdam sağlayacaklarını belirterek, bu tür işletmelerin Kütahya ekonomisine katkıda bulunduklarını açıkladı.
Kütahya Çiniciliğinin kullanıldığı çini çamurunun yaklaşık %70'inin ÇİNİKOOP tarafından karşılandığını belirten İça, Kütahya Belediyesi tarafından İşkur ve Meslek Eğitim Müdürlüğü iştiraki ile açılacak olan yeni kursun 12 kursiyerden oluşacağını bundan önceki kurslarda olduğu gibi kursiyerlere günlük 15 TL ücret ödeneceğini de sözlerine ekledi.
Kursun 01 Nisan Perşembe günü saat 14:30'da İşkur'daki kursiyer seçiminden sonra 05 Nisan Pazartesi günü başlayacağın vurgulayan İça, 450 saatlik kurstan sonra 20 Temmuz Salı günü kursun sona ereceğini açıkladı.
Kursun amacına yönelik açıklamalarda bulunan Mustafa İça, 'Kursumuzda amacımız unutulmaya yüz tutmuş Kütahya desenlerini araştırıp bularak tabak ve vazo üzerinde hayata geçirip Kütahya Çiniciliğine canlılık katmak, bu anlamda üretime katkı sağlayacak elemanlar yetişmesine vesile olmak, Kütahya'mıza özgü desenlerle Çiniciliğimize yeni bir nefes kazandırmaktır. Amaçlarımızdan biride kursiyerlerimizin elinden çıkan ürünleri bölge coğrafi işareti belgelerini ekleyerek Sanayi ve Ticaret Müdürlüğümüzden temin edeceğimiz sticker'ları da yapıştırarak, değişik el sanatları fuarlarında tanıtımını yapıp sergi salonların da görücüye çıkarmaktır'dedi.
Programa Vali Yardımcısı Metin Selçuk, Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturan, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İzzet Tarhan, İşkur Müdürü Mahmut Yılmaz ve Kütahyalı Çini Sanatçıları katıldı. (M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com