Çin'in petrolde dışa bağımlılığı ABD'yi geçti!

Çin'in petrolde dışa bağımlılığı ABD'yi geçti!
Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'in petrolde dışa bağımlılık oranı bu yılın ilk 5 ayında yüzde 55. 2'ye yükselerek ABD'yi geçti...

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'in petrolde dışa bağımlılık oranı bu yılın ilk 5 ayında yüzde 55. 2'ye yükselerek ABD'yi geçti.

Çin Uluslararası Radyosu'nda yer alan haberde, petrol tüketiminde son yıllarda hızlı bir artışın kaydedildiği Çin'de, gittikçe Yükselen dışa bağımlılık oranının 2020 yılında yüzde 60'ı aşacağının tahmin edildiği bildirildi. Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, petrolde dışa bağımlılık oranı bu yılın ilk 5 ayında yüzde 55. 2'ye yükselerek ABD'yi geçti.

Çin Ulusal Enerji Uzmanları Danışma Komitesi Başkan Yardımcısı Zhou Dadi ve Çin Petrol Grubu Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Liao Yongyuan, petrolde dışa bağımlılıktan kurtulmak iÇin doğal gaz tüketiminin arttırılması gerektiğini belirtti.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ve ithalatçısı olan ABD, kullandığı petrolün yüzde 53. 5'ini ithal ediyor. Buna karşın, ABD'nin enerji tüketiminde petrolün payı giderek azalırken, petrolde dışa bağımlılık oranı da düşüş gösteriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com