Çininin Dervişi 'Sıtkı Usta'

Çininin Dervişi 'Sıtkı Usta'
Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfının (KÜSAV), Kosifler Grup ana sponsorluğunda organize ettiği ''Çini Ustası Sıtkı Olçar ve Kütahya Çiniciliğine Katkıları'' başlıklı sempozyum ve panel Kütahya Hilton Garden Inn otelinde düzenlendi.

Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfının (KÜSAV), Kosifler Grup ana sponsorluğunda organize ettiği ''Çini Ustası Sıtkı Olçar ve Kütahya Çiniciliğine Katkıları'' başlıklı sempozyum ve panel Kütahya Hilton Garden Inn otelinde düzenlendi. Sempozyumda konuşan katılımcılar Sıtkı Olçar'ı 'Çini'nin Derviş'i olarak adlandırdılar.
OLÇAR: 'SANAT HAYATIM BOYUNCA ÇOK ŞEYLE KARŞILAŞTIM'
Hilton Garden Inn Otel'de yapılan sempozyumun açılışında ilk olarak Sıtkı Olçar'ın sanat yaşamına belgesel film katılımcılar tarafından izlendi.
Olçar, yaptığı konuşmada, çini sanatı yolculuğunun kendisi için sevindirici yönünün, 37 yıllık çini sanatçılığında Kütahya çiniciliğini dünyada temsil etmesi olduğunu bildirdi.
Sanat hayatı boyunca çok büyük zorluklarla akarşı karşıya kladığını dile getiren Olçar konuşmasını şöyle sürdürdü:
''20 yıldır bürokratik, siyasi, ekonomik ve ticari baskılar, gerçek dışı iftiralarla karşı karşıya geldim. 'Mücavir alan dışında, köy sınırları içindeki çini satış dükkanım, yolun kotu bir metre yükseltilerek çukurda bırakıldı. Öyle de olsa biz sanat yolumuza devam ettik. Sadece gerçek sanatseverlerin destekleri yanımda olduğu için hiçbir zaman yıkılmadım'' dedi.
AKSOY:'SITKI USTA YAŞADIĞI YERİN EN GÜZEL OLMASINI İSTER'
Kütahya Milletvekili AKP'li Soner Aksoy, ''Sıtkı Usta'nın Kütahya'daki 40'ıncı yıl sergisine hoş geldiğiniz'' demek istediğini, ancak kentte ilk kez onun adına sergi, sempozyum ve panel düzenlendiğini kaydetti. Sanatçının yaratıcı olması gerektiğine işaret eden Aksoy, ''Sıtkı Usta nevi şahsına münhasır bir adamdır. Pek çok kişiyi Kütahya'da kızdırmıştır ama bu onun kendi nefsiyle alakalı değil, yaşadığı toplumla alakalıdır. Çünkü yaşadığı yerin en güzel olmasını ister'' diye konuştu.
SİMAVİ: 'SITKI USTA, VAR OLANLA YETİNMEYEN BİR SANATTÇI'
KÜSAD Başkanı Çiğdem Simavi ise Olçar'ın önemli bir sanatçı olduğunu, var olanla yetinmeyip kendi yolunu çizerek Semerkand, Buhara gibi Orta Asya çini yurtlarında yapılan eserlerden esinlenip onları Anadolu'nun motifleriyle harmanladığını anlattı. Onun sadece yurt içinde değil bütün dünyada takdir edildiğini dile getiren Simavi, Almanya'nın Der Spiegel dergisinde ''Çininin Picasso'su'' diye bahsedilmesi ve eserlerinin dünyanın birçok yerinde sergilenmesinin bunun en büyük kanıtı olduğunu belirtti.
Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) ve Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şube Başkanı Hatice Kumbaracı Gürsöz, bu yıl Güzel Sanatlar Akademisinin kuruluşunun 128'inci yılının kutlandığını anımsatarak, Olçar'a plaket verdi.
EVKURAN:'SITKI USTA, SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASA CAN VERDİ'
Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Genel Müdürü Mahmut Evkuran, sempozyumun birinci oturumunda, yaptığı konuşmada Bakanlığın son yıllarda Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) nezdinde yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde ortaya çıkan bazı kavramlar bulunduğunu bildirdi.
''Yaşayan İnsan Hazinesi''nin bu kavramlardan biri olduğunu anlatan Evkuran, 2008 yılı değerlendirmesinde Yaşayan İnsan Hazinesi seçilen Olçar'ın sanatını icra ettiği alanı, somut olmayan kültürel miras alanı diye niteledi.
Somut olmayan kültürel mirasın, gerçekten kültür varlığı olanlar dışında her türlü toplumsal yaratımı, kültürel ve sanatsal alanları ifade ettiğine dikkati çeken Evkuran, şöyle devam etti:
''Sözlü anlatım ve gelenekler, geleneksel gösteri sanatları, Sıtkı Ustamızın icra ettiği sanatın kategorisini oluşturan el sanatları, somut olmayan kültürel mirasın özelliklerini anlatır. UNESCO'nun somut olmayan kültürel miras sözleşmesini 2006 yılında TBMM'de kabul ederek taraf haline geldik. Her ülke bu sözleşme kapsamında ulusal envanterlerini hazırlamak zorunda. Biz de öyle başladık. Somut olmayan kültürel miras unsurlarını her ülke bütün ülke coğrafyasını taramak ve somut olmayan kültürel mirasla ilgili her türlü aktarım mekanı ve ustalarını tespit etmek durumundadır. Somut olmayan kültürel mirasın en önemli unsuru, en önemli değeri insandır. Bu da miras taşıyıcılarıyla öne çıkar. 2008'de yaptığımız ilk değerlendirmede miras taşıyıcısı adını verdiğimiz 7 ustamızı yaşayan insan hazinesi ilan ettik. Yaşayan insan hazinesine ilişkin değerlendirmeler kesinlikle keyfi değildir, kişinin öz geçmişine bakarken bazı kriterleri karşılayıp karşılamadığına bakarız.''
Evkuran, son güncellemelerle el sanatı alanında 300'den fazla miras taşıyıcısının Bakanlık arşivinde bulunduğunu kaydetti.
Yaşayan insan hazinelerini desteklemenin, somut olmayan kültürel mirasın korunmasında en öncelikli politika tedbiri olduğunu anlatan Evkuran, şunları söyledi:
''Usta-çırak ilişkisi ülkemizde hala geçerli bir aktarım yöntemi olduğu için o sanatı bilgisi ve becerisiyle taşıyan sanatçılarımızı desteklemeliyiz. Miras taşıyıcısı, yeniden yaratmak ve yorumlamak açısından gerekli bilgi ve beceriye sahip olan kişidir. Sıtkı Olçar, çini sanatının geleneksel bilgi ve becerisine sahip olmaktan öte sanata ve sanatçıya katkıda bulunmuş olmasıyla uluslararası sanatkar olması yanında bir miras taşıyıcısıdır. 16'ncı ve 17'nci yüzyıllarda 50 yıl gibi kısa bir süre kullanılıp terk edilen veya unutulan mercan kırmızısını bulmuştur. Mercan kırmızısını bulmak, çini sanatçılarının kızıl elması diyebileceğimiz bir unsurdur. Sadece bu başarısı bile Olçar'ın yaşayan insan hazinesi olması için yeterlidir.''
İki oturum halindeki sempozyum ve tek oturumda yapılan panelde, Prof. Dr. Oktay Aslanapa, Prof. Dr. Ara Altun, Prof. Dr. Gönül Öney, Prof. Dr. Kenan Mortan, Prof. Dr. Sitare Turan Bakır ve Japon bilim adamlarınca sunumlar yapıldı.
Etkinliklere, Büyükelçi Bahattin Gürsöz, Vehbi Koç Vakfı (VKV) Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Kosifler Grup Pazarlama Direktörü Hilal Kosif ile iş ve sanat çevrelerinden isimler katıldı.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com