Çinliler online alışverişi sevdi

Çinliler online alışverişi sevdi
Çin'de yapılan bir araştırmaya göre, ülkede mikrobloglar yoluyla sosyal paylaşım yaparak bilgi ve haber paylaşanların sayısı 250 milyonu geçti.

Ülkedeki büyük portallar olan "Sina, Tencent" gibi sayfalarda mikrobloglar oluşturulurken, "Çin'in twitter'ı" olarak da adlandırılan "weibo" sayesinde yüz milyonlarca Çinli bu tür mikrobloglarla haber ve bilgi paylaşıyor.
 
Çin internet ağı merkezi, kayıtlı internet kullanıcısının 513 milyona ulaştığını açıklamıştı. Çin'in yüzde 38'den fazlası yoğun olarak internet kullanıyor ve mikrobloglar ile sosyal paylaşım ağlarıyla görüşüyor.
 
Ülkede son yıllarda e-ticaret büyüyen pazarlardan biri olarak dikkati çekerken, Çin'de birçok büyük firma online alışverişe yönelik internet siteleri kuruyor.
Çin'in ABD'nin ardından en büyük online ticaret ve alışveriş yapılan piyasası olduğu belirtiliyor. "taobao.com", "360buy.com" ve "dangdang.com" adlı üç internet sitesinin kayıtlı 194 milyon kullanıcısı bulunuyor.
 
Yapılan yorumlarda, ülkedeki online ticaret hacmi bu hızla büyümeye devam ederse piyasa değerinin 2 trilyon yüene ulaşması bekleniyor.
 
Çin, 12. beş yıllık kalkınma planı çerçevesinde 2011-2015 yılları arasında telekomünikasyon altyapısına 2 trilyon yüen yatırım yapmayı hedeflemişti. Ülkedeki internet kullanıcıları yoğun olarak, sosyal ağlar, arama motorları ve online müzik dinleme servislerini kullanıyor.
 
(UGK)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com