Cinsel taciz ve tecavüz cezalarının artırılması için yasa önerisi

Cinsel taciz ve tecavüz cezalarının artırılması için yasa önerisi
CHP'li Şeker, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarına yönelik cezaların artırılması ve bu suçların mağdurun şikayetine bağlı olmaması için yasa teklifi hazırladı

TBMM (AA) - CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarına yönelik suçun mağdurun şikayetine bağlı olmaması ve cezalarının artırılması amacıyla yasa teklifi hazırladı.  

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif, Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) değişiklik yapılmasını içeriyor. Teklif; cinsel saldırı suçunun mağdurun şikayetine bağlı olmaksızın cezalandırılmasını öngörüyor. Teklifle; cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, şikayet aranmaksızın, beş yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak, ayrıca  bu suçu işleyenlere verilecek cezalarda indirim yapılmayacak. 

Cinsel saldırı suçunun vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda, 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasına hükmolunacak.   

Teklifle; 18 yaş altı çocuk kabul edilerek, çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, altı yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Cinsel istismar deyiminden, "18 yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış" anlaşılacak. Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan 15 yıla kadar olan hapis cezası ise 12 yıldan 20 yıla kadar hapis olarak değiştiriliyor. 

TCK'da "reşit olmayanla cinsel ilişki"yi düzenleyen ve "Cebir, tehdit ve hile olmaksızın 15 yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fail mağdurdan beş yaştan daha büyük ise şikayet koşulu aranmaksızın cezası iki kat artırılır" maddesinin de metinden çıkarılması öngörülüyor.  

Teklifle, cinsel tacizde bulunanların cezalandırılmasında da "şikayet şartı" aranmayacak. 

Teklifin gerekçesinde, 2005 yılında yürürlüğe giren TCK'da cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarına yönelik suçların cezalarının yetersiz kalması ve bu tür suçların cezalarında indirim uygulanmasına olanak sağlayan düzenlemeler nedeniyle bahsedilen suçların işlenme oranında yıldan yıla artış yaşandığı belirtilerek, "Bu vakaların artmasında yasanın öngördüğü cezaların yetersiz kalması, üstelik de bu cezalarda önemli indirimler yapılması büyük rol oynamaktadır. Ayrıca, yasa koyucunun bu türden suçların cezalandırılmasını şikayet şartına bağlaması da cinsel taciz ve tecavüz vakalarının artmasındaki bir diğer önemli faktördür" denildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com