Çıplak gözle güçlükle görünen heykeller (VİDEO)

Çıplak gözle güçlükle görünen heykeller (VİDEO)
Konya'da hat sanatçısı Necati Korkmaz'ın yaptığı çıplak gözle güçlekle görünen, porsenelden incir çekirdeğinin üzerine yapılan deve ve hurma ağacı, dikiş iğnesinin deliğine yapılan cami, toplu iğnenin başına yapılan semazen ve kuş yuvası ancak mikroskopla

Konya'da hat sanatçısı Necati Korkmaz'ın yaptığı çıplak gözle güçlekle görünen, porsenelden incir çekirdeğinin üzerine yapılan deve ve hurma ağacı, dikiş iğnesinin deliğine yapılan cami, toplu iğnenin başına yapılan semazen ve kuş yuvası ancak mikroskopla bakıldığı zaman görülebiliyor. Göz ameliyatında kullanılan teknik malzemeler sayesinde yapılan ve milimetrenin 5'te 1'i boyutundaki porselen semazenin yüz hatları ile sakalı, ağacın üzerindeki hurmalar, devenin yüzü ile hörgücü, caminin minaresi ve şerefesi mikroskobun altında tüm hatlarıyla rahatlıkla seçilebiliyor.

MÜZE AÇMAK İSTİYORUM

Bir heykel için yaklaşık bir ay çalıştığını ifade eden Necati Korkmaz, heykelleri mikroskobun altında göz ameliyatlarında kullanılan teknik malzemelerle yaptığını söyledi. Bir heykelin ebatının bir şeker tanesi kadar küçük olduğunu belirten Korkmaz, yaptığı işlere destek ve sponsor bulamamaktan şikayet etti. Yurt dışında bunlarla ilgili örnekler ve müzeler bulunduğuna dikkat çeken Korkmaz, hedefinin de kalıcı bir sergi veya müze açmak olduğunu kaydetti.

YERDE MERCEKLE DEVE ARADIM

Heykelleri sergilerken başına ilginç bir olay geldiğini de anlatan Necati Korkmaz, şunları söyledi

Küçük bir porselen deve vardı. Heykelleri çıkarırken bu porselen deveyi yere düşürdüm. Milimetrenin 5'te 1'i ebatında idi. Elimde büyüteç ile yerlere bakarak aramaya başladım. Bir kaç kişi benim o şekilde elimde mercekle yerlere baktığımı görünce ne aradığımı sordu. Deve aradığımı söylesem dalga geçtiğimi düşünecekler diye söylemekte tereddüt ettim. Sonra deve aradığımı söyleyince dalga geçtiğimi düşündüler. Bu sefer onlar da 'yemini vermezsen tabi kaçar' diyerek benimle dalga geçtiler. Ama diğer ürünlerimi gösterince bana inandılar. Sonun da deveyi buldum. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com