“Cirit kulüplerine maddi destek sağlayacağız”

“Cirit kulüplerine maddi destek sağlayacağız”
İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, ata sporu ciridi dünyaya tanıtmak için ingilizce tanıtım broşürleri hazırlayacaklarını söyledi. Türkiye'de cirit sporunun sadece Uşak ve Erzurum illerinde oynandığını da belirten Uzun, idare olarak 2011 yılın

İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, ata sporu ciridi dünyaya tanıtmak için ingilizce tanıtım broşürleri hazırlayacaklarını söyledi. Türkiye'de cirit sporunun sadece Uşak ve Erzurum illerinde oynandığını da belirten Uzun, idare olarak 2011 yılında nizami cirit sahaları, kulüplere arpa ve para yardımı yapacaklarını dile getirdi.
Ata sporu ciriti desteklemek, sorunlarını ve potansiyelini öğrenmek amacıyla Haziran ayı meclis toplantısında konuyu gündeme getirdiklerini ve eğitim kültür ve sosyal hizmetler komisyonuna bir rapor hazırlattıklarını belirten Ali İhsan Uzun, kulüp ve cirit atı sayısının arttırılması için gerekli çalışmaların başlatıldığını kaydetti. İl genelinde faal olarak 32 atlı cirit kulübü, lisanslı 257 ciritçi ve tescilli 282 cirit atı buluduğunu ifade eden Meclis Başkanı Uzun, “2011 yılı Uşak'ın tanıtım yılı olarak ilan edildi. Tanıtım yılı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Oluşturulan tanıtım platformuna ciritle ilgili düşüncelerimizi aktaracağız”dedi.
Türkiye'de düzenli olarak Erzurum ve Uşak ilinde atlı cirit sporu yapıldığını Erzurum'da 14 cirit kulübü olduğunu belirten Ali İhsan Uzun, “ Uşak olarak atlı cirit konusunda Erzurum'dan daha öndeyiz. İlimizde ata sporu olarak kabul edilen cirit oyunu uzun yıllardan bu yana geleneksel olarak oynanıyor. Kayıtlı kulüp, ciritçi ve cirit atı sayımız Türkiye'de ve AB'de yok. Bu potansiyelimizi bugüne kadar iyi kullanamamışız. Meclis olarak üyelerimizin önerisi üzerine bu konuyu el attık ve hemen çalışmalara başladık. Cirit atı yetiştirmenin zor bir işlem olduğunun da farkındayız. İlimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandığımız cirit sporunu özendirmek, tanıtmak ve gelecek kuşaklara ulaştırmak zorundayız. Şuanda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde her yıl il birinciliği müsabakaları yapılıyor. Bu müsabakalar Kalfa Koruluğu'ndaki sahada gerçekleştiriliyor. Bu müsabakaların daha iyi şartlarda yapılabilmesi için buradaki tesislerde iyileştirme yapacağız. Cirit kulüplerine arpa ve para yardımında bulunacağız. Kalfa Koruluğu'ndaki tesisleri Türkiye şampiyonası yapılabilecek seviyeye getireceğiz. Bunları gerçekleştirebilmek için idarenin 2011 yılı bütçesinden ödenek ayrılacak. Çalışmalar devam ediyor”dedi.
Uşak Valiliğinin 2011 yılını tanıtım yılı ilan ettiğini ve tüm resmi kurumlar ile sivil toplum örgütlerinin bu konuda ortak çalışmalar yürttüğünü de anlatan Ali İhsan Uzun, “Önümüzdeki günlerde tanıtım yılı için oluşturulan tanıtım platformunun bir toplantısı var. Bu toplantıda cirit sporunun desteklenmesi ve ingilizce tanıtım borşürleri ile tanıtım cdleri hazırlanmasını teklif edeceğim. Platformun bu fikrimize destek vereceğini düşünüyoruz. Çünkü ilimizdeki cirit atları ülke çapında bir çok sinema ve dizi filmerinde rol alıyor. Film yapımcıları sürekli talepte bulunuyor. Biz bu taleplere daha düzenli bir değerlendirme yapıp kulüpler arasında hakkaniyetli bir paylaşım yapılmasını arzu ediyoruz. Bununla birlikte ingilizce tanıtım metaryallerini tüm AB ülkeleri ile dünyanın çeşitli bölgelerine gönderebiliriz. 2011 yılı ilimizin tanıtım yılı ilan edildiğini de düşünürsek ata sporumuz ciriti kapsamlı bir şekilde tanıtma fırsatı yakalayabiliriz”diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com