Çitçi destek için 1 yıl beklemeyecek

Çitçi destek için 1 yıl beklemeyecek
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürü (TEDGEM) Mehmet Taşan, bakanlığın çiftçiye vereceği desteğin ödeneceği zamanı açıkladı. 'Çiftçi 1 yıl beklemeyecek' dedi

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürü (TEDGEM) Mehmet Taşan, bakanlığın çiftçiye vereceği desteğin ödeneceği zamanı açıkladı. 'Çiftçi 1 yıl beklemeyecek' dedi

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürü (TEDGEM) Mehmet Taşan, bakanlığın çiftçiye vereceği destek bütçesinin 2011 yılı için 6 milyar 100 milyon lira olduğunu, 2010 yılında tahakkuk ettirilen desteklerin tamamının ise Mayıs ayına kadar çiftçiye ödeneceğini bildirdi.
Mehmet Taşan, yaptığı açıklamada, 2011 yılı kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programının Bakanlar Kurulunda imzada olduğunu belirterek, programın 2011-2015 yıllarında uygulanacağını belirtti.
Programın, 2006-2010 yıllarında uygulanan programdan çok farklı olmayacağını kaydeden Taşan, ''Küçük bazı konu ilaveleri var. Kırsal kalkınmada, tarımsal sanayi yatırımlarında atıl kapasite oluşmaması için bazı önlemler aldık.
Önemli olan bu projelerin ünümüzdeki dönemde de devam edecek olması. Projede tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması, paketlenmesi ağırlıklı konu olarak yer alıyor'' dedi.
Bakanlar Kurulundan çıkacak kararın ardından tebliğ yayınlayıp, illerde tanıtım toplantısı yaparak proje müracaatlarını alacaklarını kaydeden Mehmet Taşan, ''Kırsal kalkınma ile ilgili 311 milyon bütçemiz var.
2006 yılında başlamış olduğumuz proje ile 2010 yılı sonuna kadar hem yatırım hem makine ekipman desteği anlamında 914 milyon hibe verdik. Bunun 349 milyonu makine, ekipman, geri kalanı tarımsal ekipman için verilen hibeler'' diye konuştu.
ÇİFTÇİYE 6 MİLYARLIK DESTEK
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın destek bütçesinin 2011 yılı için 6 milyar 100 milyon lira olduğunu bildiren Taşan şunları söyledi:
''Çiftçilerimiz bu destekten iyi yararlansın, aldığı desteği iyi kullansın. Desteklerin bir kısmı girdi, bir kısmı ürün desteği. Çiftçinin bulunduğu bölgede hangi ürünlerin üretimi uygunsa ona yönelmesi gerekiyor. Gündelik gelişmelere göre ürün çeşidi değiştirilmemeli.''
2010 yılında tahakkuk ettirilen desteklerin tamamının Mayıs ayına kadar çiftçiye ödeneceği müjdesini de veren Mehmet Taşan şu bilgileri verdi:
''Çiftçinin Tarım Bakanlığı'ndan alacağı desteklerin tamamı Mayıs ayına kadar ödenecek. Geçen yıllarda çiftçi kayıt sistemi kayıtları alınır bir sonraki yıl içerisinde 12 ayda ödenirdi. Çiftçi destek için bir yıl beklemeyecek. En kısa zamanda desteğine kavuşacak.''
5 BİN YENİ TARIM DANIŞMANI HİZMETTE
Kırsal kalkınmada tarım danışmanlığı sistemine önem verdiklerini anlatan Mehmet Taşan, 5 bin 81 tarım danışmanına sertifika verildiğini, bunların çiftçilerle sözleşme yapacak durumda olduğunu kaydetti.
21 bin 700 çiftçinin tarım danışmanıyla sözleşme yaptığını, bunun için çiftçiye 11 milyon liraya yakın hibe ödemesi yaptıklarını bildiren Taşan, ''2011 yılında da bu devam edecek. Kaynak yönünden sıkıntımız yok.
Önemli olan çiftçilerin danışmanla çalışma alışkanlığına kavuşması. 5 bin 81 danışman daha çiftçiye danışmanlık hizmeti vermeye hazır'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com