Cizre'de Olaylı Akşam

Cizre'de Olaylı Akşam
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde Abdullah Öcalan'ın avukatları ile görüşmesinin engellenmesi ve askeri operasyonların durdurulmasını için düzenlenen protestoda olay çıktı!

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde İmralı'da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları ile görüşmesinin engellenmesi ve askeri operasyonların durdurulmasını protesto amacıyla kadınların düzenlediği yürüyüşten sonra olaylar çıktı.

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde İmralı'da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları ile görüşmesinin engellenmesi ve askeri operasyonların durdurulmasını protesto amacıyla kadınların düzenlediği yürüyüşten sonra olaylar çıktı.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin (DÖKH) çağrısı üzerine Öcalan'ın avukatları ile görüştürülmemesi ve askeri operasyonları protesto eden kadınlar, Bdp ilçe binası önünde biraraya geldi. Sloganlar eşliğinde İdil Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçen kadınlar, cadde girişinde polis barikatı ile karşılaştı. Bdp'li yetkililer'n, Emniyet Müdürü Aydın Akkoca ile yaptığı görüşmeden sonra AK Parti ilçe binasına kadar yürümek isteyen kadınlara izin verildi.

Çevik kuvvet polisleri eşliğinde Orhan Doğan Caddesi üzerinden Adalet ve Kalkınma Partisi ilçe binası yakınlarına kadar slogan atarak yürüyen kadınlar, burada basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, askeri operasyonların durdurulması, avukatların Öcalan ile görüştürülmesi çağrısı yapıldı. Konuşmanın ardından kalabalık grup 2 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra, sıkı güvenlik önlemleri altında Bdp ilçe binasına geri dönerek dağıldı.

Daha sonra Cudi ve Nur Mahalleleri'nin ara sokaklarında toplanan ve çocuklardan oluşan gruplar, İdil Caddesi'nde izinsiz gösteri yaparak lastik yaktı. Aynı grup, çöp konteynırlarından yolda barikatlar oluşturup yolu trafiğe kapattı. Göstericilerin yolu trafiğe kapatmasının ardından TOMA ve zırhlı polis araçlarından göstericilerin dağılmaları yönünde uyarı anonsları yapıldı. Anonslara rağmen grup dağılmayınca polis, gruba tazyikli su, biber gazı ve gaz bombaları ile müdahale edip göstericileri dağıtmaya çalıştı.

Polisin müdahalesi ile Nur Mahallesi'nin ara sokaklarına kaçan göstericiler ile polis arasındaki olaylar uzun süre devam etti.

İlçede yaşanan izinsiz gösteride polise taş atarken yakalanan küçük yaştaki bir çocuk polisler tarafından gözaltına alınırken, bu olayı görüntüleyen basın mensuplarına polis tepki gösterdi. Bunun üzerine basın mensupları ile polis memurları arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Emniyet Müdürü Aydın Akkoca'nın araya girmesiyle gazeteciler ile polis memurları arasındaki gerginlik sona erdi.

Cizre'de yeni bir olayın yaşanmaması için İdil Caddesi üzerinde bulunan tüm sokak başlarında polis nöbet tutmaya başladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com