Clinton Cezayir’e gitti

Clinton Cezayir’e gitti
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirmek için Cezayir'e gitti.


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika ile iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirmek üzere Cezayir'in başkenti Cezayir'e ulaştı.
 
Cezayir'i en son geçen Şubat ayında ziyaret eden Clinton, Cezayirli meslektaşı Murad Medlisi tarafından karşılandı.
 
Cezayir Hükümeti'ne yakın kaynaklar, Clinton'ın ziyareti sırasında Cezayir Cumhurbaşkanı Butaflika'nın yanısıra Cezayirli üst düzey yetkililerle görüşeceğini ve görüşmelerde, komşu ülke Mali sorunu ve bölgedeki silahlı güçlere askeri müdahalenin söz konusu olup olmayacağının ele alınacağını belirtti.
 
Mali'nin kuzeyi ile sınırı bulunan Cezayir, Mali'ye askeri müdahaleyi reddetmiş ve sorunun çözüme ulaşması için ek süre talep etmişti. Ancak Cezayir hükümeti, ABD'nin Mali'ye yapılacak askeri müdahaleye yeşil ışık yakmasından sonra bu konudaki fikrini değiştirmişti.
 
Mali'nin eski devlet başkanı Toumani Toure, 22 Mart 2012'de askeri bir darbeyle iktidardan uzaklaştırılmış ve hükümete bağlı güvenlik güçlerinin bölgeden çekilmesinin ardından silahlı güçler bölgede hakimiyetlerini sağlamıştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com