Clinton gidiyor, Kerry geliyor

Clinton gidiyor, Kerry geliyor
ABD'de 6 Kasım'daki seçimi kazanan Obama, ikinci dönemde kabinesinde yer alacak isimleri belirlemeye başladı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın kabinede yer almayacağını açıklamasının ardından Vietnam savaşı gazisi Demokrat senatör John Kerry’nin ismi dışişleri bakanlığı için geçmişti.
 
Amerikan Washington Post gazetesinin haberinde ise, Obama’nın John Kerry’yi dışişleri bakanlığı için düşünmediği belirtildi.
 
Gazete, “savaş karşıtı gazi” John Kerry’nin Savunma Bakanı Leon Panetta’nın koltuğuna oturacağını ileri sürdü.
 
Obama’nın seçim kampanyasında da kritik bir rol üstlenen Kerry’nin Vietnam savaşındaki tecrübesi, diplomasi ve bütçe konularındaki yetkinliği nedeniyle ABD Savunma Bakanlığı Pentagon için uygun görüldüğü belirtildi. Afganistan’da 2014′te çekilmeyi planlayan Obama’nın Savunma Bakanlığı bütçesinde önemli kesintiye gideceği, bu süreci de tecrübeli bir isme teslim edeceği ileri sürüldü.
 
VİETNAM’DA 2 YIL SAVAŞTI
 
Demokrat senatör John Kerry’le birlikte Pentagon’un başına ilk kez 1970′lerde ABD’deki savaş karşıtı hareketin lidelerinden biri geçebilir. Askerliği sırasında 1968′de Vietnam’a gönderilen John Kerry, çatışmaların en yoğun olduğu dönemde ABD donanma birliklerinde iki yıl savaştı. Vietnam’da bir operasyonda kolundan yaralanan Kerry, ABD’de gazilere verilen “mor kalp” nişanıyla ödüllendirildi.
 
‘TÜM ASKERLER GİBİ ZULÜM YAPTIM’
 
Vietnam’da döndükten sonra “Savaşa Karşı Gaziler” grubunun önderlerinden biri olan John Kerry, 1971′de verdiği bir demeçte şunları söylemişti: “Tüm askerler gibi ben de zulüm yaptım. Mahkumları taciz ettim ve tecrit ateşi açtım. Bunlar Cenevre Konvasiyonları’na göre savaş suçudur.”
 
LENNON’LA YAN YANA YÜRÜDÜ
 
Savaş karşıtı bir eylemde Beatles grubu üyesi John Lennon’la tanışan John Kerry, yine o yıllarda ABD’nin New York kentindeki bir eylemde Lennon’la yan yana yürüdü.
 
CLINTON’IN YERİNE RICE
 
2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde, kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerinde George Bush’un rakibi, Senatör John Kerry olmuştu. Haberini Beyaz Saray’daki üst düzey yetkililere dayandıran Washington Post, Başkan Obama’nın Hillary Clinton’dan boşalacak dışişleri bakanlığı koltuğu için halen ABD’nin BM’deki daimi temsilciliğini yürüten Susan Rice’i düşündüğü iddia edildi.
 
SAĞ KOLU’ CIA BAŞKANI OLABİLİR
 
“Gizli aşk” ilişkisinin ortaya çıkması nedeniyle CIA Başkanlığı görevinden ayrılan John Petraeus’un yerine ise, Obama’nan Beyaz Saray’daki sağ kolu Jack Lew’in getirileceği belirtiliyor. ABD’nin yeni kabinesi, Obama’nın ikinci döneminin resmen başlayacağı 2013 Ocak ayında göreve başlayacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com