Clinton İngiltere ve Kuzey Afrika turuna çıkıyor

Clinton İngiltere ve Kuzey Afrika turuna çıkıyor
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İngiltere ve üç Kuzey Afrika ülkesini kapsayan tura çıkacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, yaptığı yazılı açıklamada, Clinton'ın Londra'da İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ev sahipliğinde Somali'de istikrar ve barışın inşasına odaklanacak konferansa katılacağını bildirdi. Nuland, konferansta 50'yi aşkın ülkeden devlet başkanı ve dışişleri bakanı ile BM ve Afrika Birliği'nden temsilcilerin hazır bulunacağını belirtti.

Sözcü Nuland, Clinton'ın daha sonra Kuzey Afrika'ya hareket ederek, 24-25 Şubat'ta Tunus'ta ''Suriye'nin Dostları'' grubunun ilk toplantısına katılacağını, ayrıca Tunus Başbakanı Hamad Cebali ve sivil toplum üyeleriyle, ikili işbirliği ve Tunus''un demokratik değişim sürecindeki ilerlemelerin ele alınacağı görüşmeler yapacağını kaydetti.

Clinton'ın 25 Şubat'ta Cezayir'de, iç gelişmeler, 10 Mayıs'ta yapılacak parlamento seçimlerinin hazırlıkları ve bölgenin yüz yüze olduğu zorlukları konuşmak üzere Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika ile görüşeceğini ifade eden Nuland, Bakan Clinton'ın 25-26 Şubat'ta ise Fas'ta Fas Başbakanı Abdililah Benkirane ve sivil toplum üyeleriyle bir araya geleceğini ve ayrıca başkent Rabat'ta yeni ABD Büyükelçiliğinin temel atma törenine katılacağını sözlerine ekledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com