Clinton: Türkiye inanılmaz endişeli

Clinton: Türkiye inanılmaz endişeli
Clinton: “Türkiye, Suriye’de hiçbir şey yapılmamasının özellikle PKK uzantısı olan Kürtleri güçlendirmesinden inanılmaz biçimde endişeli.”

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün Foreign Policy dergisinin düzenlediği “2013 Trendleri” konulu toplantıda, Amerikan dış politikasının önümüzdeki dönem izleyeceği yol haritasını açıkladı. Önümüzdeki haftalarda Dışişleri Bakanlığı’nı bırakacağı ve ikinci Obama yönetiminde bulunmayacağı düşünülse de Clinton’ın konuşması, ABD’nin 2013’te özellikle Ortadoğu’da atacağı adımların işaretlerini verdi.

TÜRKİYE’YE SORUMLULUK TEŞVİKİ

Clinton, konuşmasında ABD’nin dünya genelinde birlikte harekete etmeye çalışacağı ülkeleri sayarken Türkiye’den de bahsetti.

Hem bölgelerinde hem de dünya sahnesinde giderek etkili olan ülkelerin Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Meksika, Hindistan, Endonezya ve Güney Afrika olduğunu belirten Clinton, “Bu ilişkilerin stratejik kökenindeki paylaşılan demokratik değerler ve ortak ekonomik güvenlik öncelikleri menfaatlerimizi daha yakın bir yapıya zorluyor” dedi.

Clinton, Türkiye ile de geliştirecekleri ilişkiyi tanımlarken, “Önemli olan onları geçmişin modası geçmiş politikalarını geride bırakmaya ve küresel güç olmanın sorumluluklarını üstlenmeye teşvik etmek” dedi.

DAHA FAZLASINI YAPACAĞIZ

Clinton, toplantıda bir soru üzerine ABD’nin önümüzdeki dönemde uygulayacağı Suriye politikası konusunda da önemli açıklamalar yaptı.

Clinton açıklamasında New York Times’ın gündeme getirdiği ABD’nin Suriyeli muhaliflere doğrudan silah yardımı yapmayı planladığı iddiası ve Associated Press’in duyurduğu ABD’nin yeni oluşturulan Suriye muhalefet cephesini resmen tanımaya hazırlandığı yönündeki haberlerin doğruluğunu teyit etmekten kaçındı ancak, “Düzenli olarak durumu değerlendiriyor ve bazı adımlar atıyoruz. Eminim önümüzdeki haftalarda daha fazlasını yapacağız. Fakat henüz bir karar verilmiş değil ve günlük olarak bunu değerlendiriyoruz” dedi.

Clinton, silah yardımı gibi konularla ilgili de, “Daha fazla ne yapabiliriz dikkatli bir şekilde düşüneceğiz” diye konuştu ve bunun Aralık’ta Fas’ta toplanacak olan “Suriye’nin Dostları” grubu toplantısında açıklanacağının sinyallerini verdi.

SURİYE’DE PKK ENDİŞESİ

Clinton, Suriye’deki krizin bölge istikrarına verdiği zararlara değinirken ise Türkiye’den bahsederek, “Örneğin Türkiye, Suriye rejiminin sona erdiğinin görülmesinde liderlik seviyesinde son derece kararlı bir tutum almış durumda. Ancak hiçbir şey yapılmamasının özellikle PKK uzantısı olan Kürtleri güçlendirmesinden de inanılmaz biçimde endişeli” diye konuştu.

Clinton, Ürdün, Lübnan gibi ülkelerin de Suriye’deki krizin tehdidi altında olduklarını vurguladı. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com