CNN, Türk Medyası'nın maskesini düşürdü!

CNN, Türk Medyası'nın maskesini düşürdü!
Taksim Gezi Parkı olayları'nda CNN International Taksim'den canlı yayınla olayları tüm gerçekliği ile sununca, Türk Medyası çuvalladı.

Gezi Parkı’nda başlayan ve Türkiye’ye yayılan protestolar medyanın da “maskesini düşürdü”. Önceki gece boyunca canlı yayın yapan CNN International muhabiri “Şu anda birçok Türk bizi izliyor, çünkü kendi medyalarına güvenmiyorlar” derken, olayları biraz olsun tarafsız yansıtmak isteyen programlar ya yayından kaldırıldı ya yayımlanmadı. Televizyon dünyasının yüzde 1’lik dilimini bile oluşturmayan 4 televizyon kanalı ise muhalif yayınları nedeniyle karşılarında RTÜK’ü buldu.

Eylemleri günler sonra izleyiciye yansıtmaya başlayan medyada, eleştirel yorumlar en düşük seviyelere indirildi. Gazeteci Şirin Payzın’ın CNN Türk’teki “Ne oluyor” ve “360 Derece” isimli programları cuma gününden bu yana ekranlara gelmezken, Kanal D’de yayımlanan “Yalan Dünya” adlı dizi de Gezi Parkı engeline takıldı. Pazartesi akşamı dizinin yerine başka bir dizi yayımlandı. Oyuncuların çoğunun Gezi Parkı eylemlerinde olduğunu ve bu nedenle çekim yapamadıklarını söyleyen Gülse Birsel, dizinin bazı oyuncularının eylemde şiddete maruz kaldıkları gerekçesiyle diziyi bu hafta çekemediklerini ifade etse de, asıl gerekçenin dizinin son bölümündeki Gezi Parkı teması olduğu ileri sürüldü. NTV’de de gelişmeleri konukları ile tartışan Oğuz Haksever, canlı yayın konuğu İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Fatmagül Berktay ile tartıştı. Haksever, “Polis Gezi Parkı’na girmedi, orada ateş var ve birileri de o ateşi besliyor” dedi. Berktay, “Gezi Parkı için CNN International’ı seyrediyoruz” deyince Haksever, “CNN International çok doğru söyler. Amerikan savaşında olduğu gibi değil mi” diye tepki gösterdi.

Medyada bu tablo yaşanırken RTÜK, eylemleri ilk gününden itibaren yayımlayan Halk TV, Ulusal Kanal, Cem TV ve EM TV’ye “şiddeti özendirme” gerekçesiyle para cezası verdi. Kurul, bu kanalların bir önceki ayın reklam gelirlerinin yüzde 2’sine el koyma kararı verdi. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com