CNR'ın Patronu Şikayetini Geri Çekti!

CNR'ın Patronu Şikayetini Geri Çekti!
“Yargıda rüşvet” davasının dün gerçekleşen duruşmasında CNR Fuarcılık'ın patronu Ceyda Erem, şikayetini geri çekti.

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş'ı 40 gün kadar cezaevinde tutan “yargıda rüşvet” davasında ilginç bir gelişme yaşandı. Davanın iddianamesinde mağdur konumunda bulunan, savcılık ifadesinde “şikayetçi” olduğunu beyan eden CNR Fuarcılık'ın sahibi Ceyda Erem, şikayetçi olmadı. Yüksek yargı üyelerine rüşvet verildiği iddiasıyla açılan davaya Ankara 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün devam edildi. Duruşmada müşteki sıfatıyla ifadesi alınan Ceyda Erem, İTO ile aralarında 6 tahliye davası olduğunu, bunlardan birinin kabul edildiğini, diğerlerinin reddedildiğini söyledi.
Şirketimiz zarara uğradı
İfadesinin ardından şikayetçi olup olmadığı sorulan Erem, “Davaya katılma talebimiz olmadı. Soruşturma aşamasında 'kamu adına' şikayetçi olmuştum. Zaten kamu davası açıldığı için kişilerden şikayetçi değilim ve katılma talebim yoktur” dedi. Erem, duruşmanın ardından ise basın danışmanı aracılığıyla, “Ceza davasını takip etmeyeceğiz. Ancak şirketimizin uğradığı zararın tazmini hususunda sorumlu ve yükümlüler hakkında gerekli yasal prosedürü tüm ciddiyetimizle sonuna dek takip edeceğiz” açıklamasını yaptı.
Olay nasıl başladı
İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) ortak olduğu İDTM A.Ş. ile kiracısı CNR Fuarcılık arasında yaklaşık altı yıldır devam eden tahliye davaları sırasında bir avukatın davaları İDTM A.Ş. lehine sonuçlandırmak için yargı mensuplarına rüşvet verdiğine dair iddialar üzerine soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, eski Yargıtay 12'inci Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Oskay, iki eski yargıtay üyesi, avukatlar, İTO Meclis üyesi ve İDTM Yönetim Kurulu üyesi Çamur Ali Kopuz'un da aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklanmış, Yalçıntaş itirazı üzerine tahliye edilmişti. Bazı sanıklar mahkeme safhasında tahliye edilmişlerdi.
Mağdur olduğumu belirttim
Ceyda Erem, ifadesinde “Açılan kira tahliye davalarının reddedilmesinin ardından, yeni davalar açıldığını ve birinin tahliye kararıyla sonuçlanmasından sonra temyiz başvurduklarını” belirterek, tahliyeden bir süre sonra tahliye davasını gören hakimin ofisine gittiğini söyledi. Erem, şöyle devam etti: “Hakime neden tahliye kararı verildiğini sordum. Bana, haklı olduğumuzu, yanıldığını söyledi. Yargıtay incelemesinde tahliye kararı onandıktan sonra hakim iki defa daha geldi. Geldiğinde de üzgün olduğunu söyledi. Biz de kendisine, hukuka aykırı olduğuna inandığımız karar nedeniyle mağdur olduğumuzu ve üzüldüğümüzü belirttik.”
Hakime gittim, ancak...
Yargıtayın tahliye kararını onamasının ardından şirketinin mağdur olduğunu anlatan Erem, bu süreçte hukuki olarak aynı hakime danıştığını, bu görüşme talebinin kendisinden geldiğini anlattı. Ankara'ya gelerek, taleplerini inceleyecek Yargıtay 6. Hukuk Dairesine gittiğini belirten, Erem, daire başkanının kapısında yaklaşık 3 buçuk saat beklediğini belirterek, “Beni içeri aldığında kapısını açıp, konuştu. Üç dakikasını alacağımı, çok mağdur olduğumuzu söyledim ve dosyanın Allah rızası için iyi incelenmesini istedim. Bana, 'Zaten iyi inceliyoruz' dedi ve dışarı çıkardı” ifadelerini kullandı.

Rüşvet olayını gazeteciden duydum

CNR Fuarcılık'ın sahibi Ceyda Erem, karar düzeltme talepleri sırasında da bir gazetecinin kendisiyle görüştüğünü söyledi. Erem, “Bana tahliye talepli iki davanın rüşvetle reddedilmesini sağladığımızı, bu sebeple Adalet Bakanlığı'na hakkımda ihbar mektubu gönderildiğini ve benim dinlenmeye başlandığımı söyledi. 'Bu dinleme sırasında da tahliyeyle sonuçlanan üçüncü davada, karşı tarafın rüşvet verdiği çıkmış. Bu konuda bilginiz var mı?' diye sordu. Ben rüşvet olayını ilk kez gazeteciden duydum. Rüşvetle ilgim olmadığını söyledim. Daha sonra bu konu gazetede haber yapıldı” dedi. Erem, davanın sanıklarından Serkan Tığlıoğlu'nu ise babasından ötürü bildiğini, ancak tanımadığını belirterek, “Aldığım duyuma göre İDTM beni tahliye edip, bu fuar alanı işletmesini, (baba) Nuri Tığlıoğlu'na verecekmiş. Nuri Tığlıoğlu benim kiracımdı. Benden, şirketi adına fuar alanı kiralıyordu” diye konuştu. Nuri Tığlıoğlu ile arasında, fuarcılığı kendisinden almak istemesi nedeniyle tatsızlık olduğunu belirten Erem, “Serkan Tığlıoğlu'nun, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ile birlikte hareket ettiğini bildiğini” söyledi.

3 kişi tahliye edildi

Yüksek yargıdaki rüşvet iddiaları kapsamında görülen davanın 2'nci celsesi, Ankara 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya, iddianamede “müşteki” olarak yer alan CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve avukatları da katıldı. Tutuklu 6 sanıktan eski Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Oskay ile Süleyman Balcı ve Resul Dalkıran'ın tahliyelerine karar verildi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com