Çobandı ressam oldu

Çobandı ressam oldu
Kütahyalı ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu'nu 20 yıl önce kırlarda çobanlık yaparken görüp ressamlığa başlayan ve 1000'den fazla resim yapan Bayram Gaygısız (48), kırlarda ve dere kenarlarında resim yaparak sanatını geliştirmeye çalışıyor.

Kütahyalı ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu'nu 20 yıl önce kırlarda çobanlık yaparken görüp ressamlığa başlayan ve 1000'den fazla resim yapan Bayram Gaygısız (48), kırlarda ve dere kenarlarında resim yaparak sanatını geliştirmeye çalışıyor.
Ressam Gaygısız, merkeze bağlı Göynükören Köyü yakınında bundan 20 yıl önce Yakupoğlu'nun resim yaptığı kırlarda kendisinin koyun otlattığını bildirdi.
Yakupoğlu'nun çalışmalarını izlerken ona hayranlık duyduğunu ve onun teşvikiyle 1990 yılında sulu boya resimler çizmeye başladığını belirten Gaygısız, arkadaşlarının kendisini yağlı boya resimler de yapabileceğine inandırması üzerine yağlı boya tablolar ortaya çıkarmaya çalıştığını anlattı.
Gaygısız, çoğunluğu manzara olmak üzere 20 yıldır 1000'den fazla resim yaptığını ifade ederek şöyle konuştu:
''20 yıl önce sulu boya çalışmalarla bu işe başladım, şimdi profesyonel anlamda çalışıyorum. Yaz aylarında iyi havalarda kırlara, dere ve nehir kenarlarına giderek 'sıcak çalışma' dediğimiz teknikle doğayla baş başa ortamlarda resimler çiziyorum. Resim yaparken en çok Porsuk Nehri'nden, çevresindeki ağaçlardan ve kuş seslerinden ilham alıyorum. Kış aylarında ise atölye çalışmaları yapıyorum. Bir dönem Kütahya Belediyesinde şoförlük yaptım. Ancak ben hayatımı ressamlığa adadım.
Bu işe başlarken ressam Ahmet Yakupoğlu'ndan esinlendim, yanında resim yapmasam da bir dönem kırda çalışmalarını izledim. Porsuk Nehri'nin kenarında koyun otlatırken değerli ressam Yakupoğlu bisikletiyle gelirdi, ben onu izlerken koyunlar kaybolurdu.''

-''AÇIK HAVADA ÇİZİLEN RESİM DAHA İYİ VE GÜÇLÜ OLUYOR''-

Kırlara çıktığında bazen bir günde, bazen 2-3 günde bir resim yaptığını dile getiren Gaygısız, genellikle doğa resimleri yaptığını ve bazen portreler üzerine çalıştığını anlatarak, ressam olmak isteyen 7 gence kurs verip onları iyi bir ressam olabilmeleri için motive ettiğini kaydetti.
Ressamlığın temelini kara kalem çalışmalarının oluşturduğunu söyleyen Gaygısız, bu sanatın eğitimini almadığı için sulu boya tekniğiyle başladığı ressamlığa yağlı boyayla devam ettiğini hatırlattı.
Gaygısız, ''çinicilik sanatı geliştiğinden Kütahya'da çoğu kişinin elinin fırça tuttuğunu'' ifade ederek, ''Eli fırça tutanlar daha sonra resme merak salıyor ve ressamlardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyor. Kütahya'da ressamların sayısının çok olması bundan kaynaklanıyor'' dedi.
Daha önce İstanbul ve Kütahya'da karma sergilere katıldığını belirten Gaygısız, ilk kişisel sergisini bu ay Kütahya'da açmayı planladığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com