Çobanlar, sertifikalı eğitimi sevdi

Çobanlar, sertifikalı eğitimi sevdi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İŞKUR ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliğiyle başlatılan "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" projesine çobanlar yoğun ilgi gösteriyor

KIRŞEHİR (AA) - ABDULLAH YILDIZ  - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliğinde başlatılan "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" projesi, çobanlardan ilgi görüyor.

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu tabiri ile 'çoban eğitimi', Bakanlığın ifadesi ile de 'sürü yönetimi elemanı eğitimi'ne yoğun talep olduğunu söyledi.

Türkiye genelinde 5 pilot ilden birinin de Kırşehir olarak belirlendiğini ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Bizim burada yoğun bir talep oldu. Artık büyük sürü yöneten insanlar, sertifikalı çobana yöneliyor. Eğitimli, bilinçli çoban olsun istiyorlar. İŞKUR ile başlatılan proje kapsamında ilk programda 15 kişiye eğitim verdik. Sertifikalarını alanlar işlerinin başına geçti. İkinci kursa 40'a yakın müracaat oldu. Bunların içerisinden eleme yaparak 17 kişi ile ikinci programa başladık. Talep devam ettikçe eğitimleri sürdüreceğiz. Bir hafta teorik ve 2 hafta pratik eğitim veriyoruz. Teorik eğitim, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği salonunda, pratik eğitim ise Kırşehir Malya Tarım İşletmesi'nde veriliyor."

Kırşehir kırsal bir bölge olduğu için toprak ve koyunun önem taşıdığını dile getiren Şahin, "Koyunculuk burada ciddi manada önemli bir sektör. Sektörün en zayıf ayağı, kaliteli çobanın olmayışı. Bundan dolayı hayvancılık yapan insanlar yaptıkları işten vazgeçme aşamasına gelmişti. Bakanlığın bu öngörüsü sayesinde artık eğitimli eleman sayımız da artıyor. Vatandaşımız da istediği zaman eğitimli çobanı bulacak" dedi.

- "Toplumdaki tabu da yıkılacak"

Eğitime katılan çobanların 3 haftalık sosyal güvencelerini İŞKUR'un sağladığını vurgulayan Şahin, eğitim konuları ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Eğitimlerde veteriner hekim, bir çobanda olması gereken tüm bilgi ve becerileri anlatıyor. Malya Tarım İşletmesi'nde de hayvan beslenmesi, sağım nasıl yapılır, doğum nasıl yaptırılır, bulaşıcı hastalıklar nelerdir, bunlar uygulamalı öğretiliyor. Projenin önemli amaçlardan biri de çobanları eğiterek kaliteli hayvan ırkını artırmak. İkincisi ise çobanın sosyal statüsünü belirlemek. Çoban, mesaisi olmayan sürekli çalışan bir insan. Bunları da eğiterek statülerini yükseltmek de hedefleniyor. Çoban değil, sürü yönetimi elemanı. Toplumdaki bu alanda bir tabuyu yıkıp, sosyal statüsü, güvencesi olan insanlar yetiştirilmesi hedefleniyor."

- Mali desteği İŞKUR'dan

Çalışma ve İş Kurumu Kırşehir İl Müdürü Ömer Faruk Akyol da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının imzaladığı protokol çerçevesinde hazırlanan projeyi Türkiye'de uygulayan ilk illerden birinin de Kırşehir olduğunu söyledi.

Projenin mali desteğini kendilerinin sağladığını vurgulayan Akyol, "Biz mali destek verdik. Kursa gelenlere günlük 20 lira harçlık ödüyoruz. Genel sağlık sigorta primlerini ödüyoruz. Hemen akabinde ikinci kurs, Çiçekdağı ilçesinde açıldı. Katılım olarak en başarılı illerden biriyiz" diye konuştu.

- "Çok güzel bilgiler edindik" 

Kursa katılarak sertifika alanlardan Kuruağıl köyünden Ramazan Balcı, eğitime katılmakla iyi bir iş yaptığını düşündüğünü belirterek, "Çok güzel bilgiler edindik. Koyunun yetiştiriciliğinde bilmediğimiz şeyleri öğrendik. Tüm çobanların bu eğitimden geçmesi lazım. Bu işin bilinçli yapılması önemli. Ben memnun oldum. Sertifikamızı aldık" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com