Coca Cola'dan iddialara açıklama geldi

Coca Cola'dan iddialara açıklama geldi
Kolaya rengini veren maddede kanserojen iddiası sonrası Coca Cola Türkiye'den yazılı açıklama yapıldı..

Dünyanın en büyük içecek şirketlerinin, kolaya karamel rengini veren "4-metimidazol" maddesinin kanserojen riski taşıdığının saptanması üzerine, yıllardır sır gibi sakladıkları formüllerini değiştirme yoluna gittiği haberi sonrası Coca Cola'dan açıklama geldi.

ABD'nin California Eyaleti'nde Coca-Cola'nın formülünün değiştiği yönündeki iddiaları içeren haberlerle ilgili yazılı bir bilgilendirme yayınlayan Coca Cola, kolaya rengini veren maddenin kanser yaptığı iddialarına karşı çıkıyor.

İşte Coca Cola'dan yapılan o açıklama

Dünden bu yana medyada yer alan yurt dışı kaynaklı, ABD'nin California Eyaleti'nde Coca-Cola'nın formülünü değiştirdiğimiz yönündeki iddiaları içeren haberlere açıklık getirmek isteriz.

HUKUKİ SÜREÇ NASIL BAŞLADI

ABD'nin California Eyaleti'nde, karamel içeren ürünlerin muhteviyatındaki 4-MEI maddesinin oranının Kamu Yararına Bilim Merkezi (CSPI) tarafından hiçbir bilimsel veriye dayandırılmadan azaltılması talep edilmiştir. Coca-Cola şirketi, California Eyaleti'nde resmi otoritenin talebini karşılamış ancak iddiaları kabul etmemiş ve konuyla ilgili hukuki süreç başlatmıştır.

KANSEROJEN MADDE İDDİASINI KABUL ETMİYORUZ

4-MEI, fırınlama, ısıtma gibi pişirme işlemleri sürecinde gıdalarda doğal olarak eser miktarlarda oluşabilen bir maddedir. Bu madde fırınlanmış yiyecekler, kahve, ekmek, soya sosu, bazı biralar ve karamel gibi pek çok gıdada eser miktarlarda bulunur. Karamel, US Food and Drug Association (USFDA), The European Food Safety Authority (EFSA), The Food Standards Australia New Zealand (FSANZ), The WHO/FAO Joint Expert Committee on Food Additives (JECFA), Health Canada ve A National Toxicology Program (NTP)'ın bulunduğu dünyadaki pek çok resmi otorite tarafından güvenli olarak kabul edilen bir gıda renklendiricisidir ve uzun yıllardır yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), 4-MEI maddesinin insan sağlığına herhangi bir zarar verdiğini veya kanserojen olduğunu kabul etmemekte ve karamel ile ilgili herhangi bir kısıtlama getirmemektedir.

ÜRÜNLERİMİZ BAKANLIK ONAYLI

Bu kapsamda, Coca-Cola'nın formülünde herhangi bir değişiklik kesinlikle söz konusu değildir. California Eyaleti'ne özel olarak sadece tedarikçilerimizden karamelin üretim sürecine ilişkin bir değişikliğe gitmeleri istenmiştir.

Coca-Cola olarak Türkiye'de ürettiğimiz ürünler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından onaylanır. Ürünlerimizin uluslararası kalite standartlarında olması ve tüketicilerimizin bize karşı güvenini sağlamak ve korumak en önemli önceliğimizdir.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com