Çocuğun Her İstediğini Almayın

Çocuğun Her İstediğini Almayın
Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü Tarafından Sevgi Yolunda ''Çocukların istismarı ve Madede Bağımlılığı'' konulu afiş sergisi açıldı. Sergide çocuklara yönelik yapılan hataların, yanlışların ve ilgisizliğin afişleri sergilenerek çocu

Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü Tarafından Sevgi Yolunda ''Çocukların istismarı ve Madede Bağımlılığı'' konulu afiş sergisi açıldı. Sergide çocuklara yönelik yapılan hataların, yanlışların ve ilgisizliğin afişleri sergilenerek çocuklara nasıl yaklaşılmsı onalara nasıl davranılması gerktiği yetkililer tarafınadan vatandaşlara afişler aracılığıyla anlatıldı.
Emniyet Müdürlüğü Yetkilileri, nedenler ortadan kaldırılmadıkça suçun ve sorunun çözülemeyeceğine dikkat çekerek suça sürüklenmiş çocukların Kütahya'da fazla olduğuna dikkat çekerek, belirtilen nedenler içerisinde Kütahya'da suç şüphesi ile hakkında işlem yapılan çocukların ailelerinin büyük bir kesiminin parçalanmış aile oldukları tespit edilğinini vurguladılar. Parçalanmış aile yapılarında da ekonomik yetersizlikler nedeniye evin babası şehir dışında çalışmaya gitmek zorunda kalabilmekte böylece çocuğun baba sevgisinden mahrum kalarak kendini eksik his edebileceğine değinen yetkililer bu tür durmlarda çocuk farklı ortamlarda baba sevgisi aramaya başlar ve böylece de yanlışa sürüklenmeye doğru yol alabileceğinin altını çizdiler. Aynı zaman da anne-babası boşanmış çocuklarında hem manevi hemde maddi olarak kendilerni yalnız hisedeceklerine değinen yetkilier bu çocukların evde bulamadıkları huzuru ve güveni sokaklarda aramaya başlamarı, şiddette sürüklenmerine ve giderek şiddetten zevk almalarına da neden olabileceğine vurgu yaptılar.
Çocuk Şube Müdürlüğü yetkilileri çocukların sokağa inme nedenlerini ise şöyle sıraladılar
Ekonomik nedenler; yoksulluk, işsizlik, kentsel yetersizlik gibi nedenlerle çocuklarını sokaklarda mutluluk aramaya başladıklarını bu arayışların da genelikle hüsranla sonuçlandığı açıklandığı; toplumsan nedenler, sokaklarda çocuğun sattığı bazı argümanları vatandaşların almasıyal birlikte çocuğun: ''Bende para kaznaıyorum bu işi yapabilirim'' gibi yanlış kanılara sahip olmaya başlaması da çocuğu şiddette yönledirebileceğini; ailevsel nedenler, aileler arasında boşanma, şiddet, madde kullanımı, suça yönelik yapı ve eğitimsel yetersizlikler nedeniyele çocuğun kendini boşlukta hisetmeye başlamsıyla tekrar mutluluğu ve huzuru yakalamak için sokaklara inmeye başlayabileceğinin unutulmaamsı gerektiğnin altını çizdiler.
Yetkililer, çocukların çok mutlu bir aile ortamında bile şiddete yönelebileceklerine ve gelecekte yıllarda büyüdüklerinde bile kendilerini hayata hazır hisedemeyeceklerine dikkat çeken görevliler, ailerin çocuklarının her istediklerine evet dememeleri gerektiğini hatırlatarak, bazı durumlarda ailer çocuklarını geleceğin korkak büyüğü olarak yetiştirdiklerini şu açıklamalarla göz gönüne serdiler.
Çocuğun her istediğini almaya veya vermeye başlandığı zaman, çocuk bütün herkesin kendi geçimini sağlamaya çalıştığına inanarak hayatı tam anlamıyla kavrayamadığı ve ileriki dönemlerde ise büyük bir boşluk yaşayabileceği; çocuk kötü sözler söylediği zaman ailenin gülmesi ise çocuğa kendisinin akklılı olduğu hissi verebileceği, çocuğa hiçbir ahlaki eğitimin aile tarafından verilmediği çocuğun büyüdüğü zaman kendisinin nasıl olsa öğrenebileceği gibi bir yanılgıya ailenin düşülebileceği, gibi birçok yanlışın aileler tarafından yapıldığını özellikle vurguladılar.
Görevliler son olarak vatandaşlara çocukların önünde tartışmamaları, olumsuz davranışlarda bulunmamalrı gerektiğini özellikle dile getirdiler. (M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com