Çocuğun Soma eyleminde gözaltına alındığı iddiası

Çocuğun Soma eyleminde gözaltına alındığı iddiası
İzmir Valiliği: "Bu aşamada yapılan, eylemlerde aktif rol aldığı gözlenen çocuğun zarar görmemesi için grubun içerisinden uzaklaştırılmasıdır ve burada gözaltı işlemi kesinlikle uygulanmamıştır"

İZMİR (AA) - İzmir Valiliği, Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle kentte düzenlenen eylemlerde 10 yaşında çocuğun gözaltına alındığı ve bu sırada korkudan altını ıslattığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Valilik basın bürosundan yapılan açıklamada, İzmir'de Soma faciası gerekçe gösterilerek 3 gün boyunca kanunsuz eylemler yapıldığı, bu sırada şiddet kullanan, caddeleri trafiğe kapatıp, iş yerleri, banka ve kamu mallarına zarar verenlere yönelik müdahale ve gözaltı işlemlerinin uygulandığı hatırlatıldı. 

Eylemcilerin, Talatpaşa Bulvarı üzerine 16 Mayıs'ta 4 ayrı noktada barikat kurarak yolu araç trafiğine kapattığına işaret edilen açıklamada, polisin müdahalesine eylemci grubun taş, sopa ve havai fişeklerle karşılık verdiği kaydedildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verdi:

"TOMA'larla kademeli ve artan oranda su sıkılarak eylemci grup dağıtılmış, dağılmamakta ısrar edenlere yönelik gözaltı işlemi uygulanmıştır. Bu esnada söz konusu eylemlere 2 gün boyunca sürekli olarak katıldığı ve aktif rol aldığı gözlenen, basın yayın organlarında bilgi ve görüntüleri aktarılan bahse konu çocuk başta olmak üzere yaşıtı diğer çocuklarla beraber zarar görmemesi ve yaralanmaması amacıyla eylemci grubun içerisinden uzaklaştırılmaya çalışılmış, medya organlarınca da bahse konu bu görüntüler yayınlanmıştır. Bu aşamada yapılan, eylemlerde aktif rol aldığı gözlenen çocuğun zarar görmemesi için grubun içerisinden uzaklaştırılmasıdır ve burada gözaltı işlemi kesinlikle uygulanmamıştır. Söz konusu çocuk iddiaya konu olayın ertesi günü yol kesen, barikat kurup ateş yakan marjinal eylemci grubun arasında tekrar görüldü. İzmir Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince yaşı küçük diğer çocuklarla birlikte suça sürüklenen çocuk olup, olmadığının anlaşılması için takibe alındı. Çocuğun, 13 yaşındaki A.K olduğu belirlendi."

- Çocuk annesine teslim edildi

Açıklamada "Çocuğun, emniyet kayıtlarında bir kez yağma suçundan mağdur, bir kez de kayıp çocuk olarak işlem gördüğü, üç gündür evine gitmediği, çocuğun bizzat kendisi beyan etmesine rağmen ailesi tarafında kayıp müracatında bulunulmadığı tespit edilmiş, nöbetçi çocuk savcısının talimatıyla suça sürüklenen çocuk sıfatı ile işlem yapılan A.K, annesine teslim edilmiştir. 

Soma faciası gerekçesiyle Talatpaşa Bulvarı üzerinde yasadışı eylem yapan marjinal gruplar içinde 2 gün boyunca aktif olarak rol aldığına dair MOBESE kamera kayıtları ve fotoğrafları mevcut olup, şortunda olduğu ifade edilen ıslaklığın TOMA'ların eylemci gruplara su ile müdahalesi sırasındaki ıslanmadan dolayı olduğu değerlendirilmekte, müdahale öncesi ve sonrası kamera kayıtlarına bakıldığında da çocuğun yüzünde bir korku emaresi görülmemektedir." 

İzmir Valiliği, 2 gün boyunca yüzündeki maske ile marjinal gruplar arasında yer alan iddiaya konu çocuğun fotoğraf ve görüntülerini de basına verdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com