Çocuğunuz, eğitime ne kadar hazır?..

Çocuğunuz, eğitime ne kadar hazır?..
Uzmanlar, eğitim hayatına ilk defa başlayacak miniklerin, sağlık açısından da okula hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Uzmanlar, okul çağındaki çocukların sağlıklarının, başarılı bir eğitim için ön şart olduğunu belirtti. Uzmanlar, 'Bu dönem, çocuğun yuva yaşamı, ilkokul dönemi, ortaokul ve lise dönemlerini de içine alan bir dönemdir. Bu da göstermektedir ki, çocukluk dönemi sorunları, okul sağlığı sorunlarıyla iç içedir. Çok geniş bir dönem olan okul döneminde, her aşamada çocuğun karşılaştığı risk faktörleri, çocuğun gelişim dönemlerine ait sorunlar, sağlık sorunları ve tüm bu sorunların çözüm önerileri hakkında ailelerin bilgi sahibi olması gerekmektedir. Ayrıca derste okuma, yazma, dinleme ve derse katılma becerilerinin gelişmesi için gerekli olan ve okul yaşamında çokça kullanılan görme, işitme gibi sağlık sorunlarının da bu dönemde daha sık olarak belirlendiği bilinmektedir' dedi.
Uzmanlar okul döneminde, beslenmenin, ayrı bir önem taşıdığını ifade etti. İnan şunları kaydetti:
'Okula başlayana kadar ailesinin yakın kontrolü altında olan çocuk, okul yaşamında daha bağımsız bir şekilde kendi beslenmesi üzerinde değişiklik yapma şansını elde eder. Ancak bu şans, kötü bir beslenme alışkanlığı kazanmasına yol açabilir. Tam gün okullarda çocuklar, öğle yemeklerini ev dışında yemek zorunda kalıyor. Ev yemeğinden farklı olan okul yemeğine çocuğun alışması, zaman alacaktır. Okul yemeğini beğenmeyip kantinden ya da büfeden alacağı yiyeceklerle beslenen çocukta kötü beslenme alışkanlığı yerleşebilir. Öğle yemekleri yetersizse çocuğa, ev yapımı sandviçler verilebilir. Okula gitmeden önce çocuğun kahvaltı yapması mutlaka sağlanmalıdır. Açlık, başarıyı olumsuz etkiler. Okul dönüşünde genellikle, çocuklara derslerine oturmadan önce, akşam yemeklerini engellemeyecek miktarda ikindi kahvaltısı yaptırılmalıdır.''
Uzmanlar, çocuk okula başlamadan önce dikkat etmesi gereken en önemli konuların başında, aşı takvimine uymalarının geldiğini söyledi. Çocuklara yapılan aşıların, onları kızamık, kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci, difteri ve boğmaca gibi hastalıklardan koruduğunu vurgulayan uzmanlar, 'Ancak, okul döneminde onları, özellikle bulaşıcı üst solunum yolu enfeksiyonları tehdit ediyor. Bademcik, farenjit, nezle, grip gibi hastalıklar, okulların açılmasıyla birlikte artıyor. Dolayısıyla okul dönemi, çocuklar, kalabalık ortamlarda yaşadıklarından dolayı daha kolay hastalanabiliyor. Özellikle mevsim itibariyle grip, başkaca bir önem kazanıyor. Grip aşılarının yapılması gerekiyor' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com