Çocuğunuz hobilerini kendisi seçsin

Çocuğunuz hobilerini kendisi seçsin
Uzmanlar, anne-babaların çocukların hobilerini kendi tercihlerine göre değil, çocuklarının yeteneklerine göre seçmeleri gerektiğini söyledi.

Uzmanlar, anne-babaların çocukların hobilerini kendi tercihlerine göre değil, çocuklarının yeteneklerine göre seçmeleri gerektiğini söyledi.
Uzmanlar, çocukların hobileriyle ilgili anne babaları uyardı. 'Unutulmamalıdır ki, seçilen hobi anne-babanın tercih ettiği değil, çocuğun yeteneği olan ve eğlendiği bir alan olmalıdır' diyen Uzmanlar, anne-babaların çocukları büyütürken onların fiziksel gelişimlerine ve sağlıklı olmalarına önem verdiklerini, aynı şekilde kişilik gelişimlerine ve psikolojik olarak da sağlıklı olmalarına önem vermeleri gerektiğini vurguladı.
Kişilik gelişimi sürecinde çocuğun kendine güven duygusunu geliştirmesinin desteklenmesi gerektiğine değinen Erkin, şunları söyledi: 'Kendine güven duygusu yüksek olan bireylerin hedef belirleme, bu hedefe yönelik karar verme ve harekete geçme, insanlar arası ilişki kurma ve problem çözme becerilerinin de daha gelişmiş olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla kendine güven duygusunu çocukluktan başlayarak desteklemek hem çocukluk çağlarında hem de sonraki yaşlarda bireyin kişisel gelişimini desteklemek anlamına gelir ve psikolojik olarak sağlıklı kalmasını sağlar.'
Çocuğun yetenekli olduğu bir hobi ile uğraşmasının sadece eğlenceli vakit geçirmesini sağlamadığını aynı zamanda becerisini sergileyip üretici ve başarılı olabildiğini gördüğünden kendine güvenini de desteklediğini dile getiren Erkin, 'Herhangi bir müzik aletini çalmak, koroda şarkı söylemek, tiyatro çalışması içinde olmak, resim veya seramik yapmak, klasik bale veya diğer dans faaliyetlerine katılmak, bireysel veya takımla yapılan bir spor dalıyla ilgilenmek, bilim ve teknolojiye yönelik bir kursa devam etmek çocukları yönlendirebileceğimiz hobi alanlarıdır' dedi.
'ÖĞRETMENDEN DESTEK ALINABİLİR'
Uzmanlar, okul öncesi dönemdeki eğitim faaliyetleri içerisinde çocukların becerilerinin de ortaya çıkmaya başladığına işaret ederek, çocuğa uygun hobi alanları konusunda öğretmenlerinden destek alınabileceğini ifade etti. Erkin, 'Anne-babalar özellikle anasınıfı ve ilkokula giden çocukların okula gitmek istememek ve ödev yapmamak gibi problemler yaşadığını dile getirmektedir. Çocuğun okula olan ilgisini korumak ve başarısını desteklemek için de hobilerden faydalanılabilir. Sadece okula gitmek ve ödev yapmak bir süre sonra çocukları sıkabilmektedir. Oysa çocuk sıkıcı olabilecek okul ödevleriyle ilgilenmesi sonrasında eğlenceli olan hobi etkinliğine geçebileceğini bildiği zaman okuluyla ilgili sorumluluklarını daha kolay yerine getirebilmekte ve başarılı olduğunu gördükçe okula olan ilgisini kaybetmemektedir. Ayrıca okulun tatil olduğu dönemlerde de çocukların televizyon seyretmek ve bilgisayar oynamak dışında kendilerini oyalayacak bir hobiye sahip olmaları, tatil dönemlerini daha rahat geçirmelerini sağlamaktadır' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com