Çocuğunuz Televizyon İzlerken Yanında Bulunun

Çocuğunuz Televizyon İzlerken Yanında Bulunun
Evde birlikte yemek yendiği gibi televizyonun da birlikte izlenmesi gerektiğini dile getiren Nysa Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Doktoru Yasin Bulut, çocukların mümkün olduğunca tek başına televizyon karşısında bırakılmamaları konusunda aileleri uyarıyor

AYDIN - Evde birlikte yemek yendiği gibi televizyonun da birlikte izlenmesi gerektiğini dile getiren Nysa Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Doktoru Yasin Bulut, çocukların mümkün olduğunca tek başına televizyon karşısında bırakılmamaları konusunda aileleri uyarıyor.

Bulut, yaptığı açıklamada açıklamalarda 0-6 yaş grubu çocukların televizyona daha fazla düşkün olduğunu ifade eden uzmanlar, bunun nedeninin , hem sesin gelmesi hem de hızlı ve canlı görüntülerin geçmesi olduğunu ifade etti.

Çocukların mutlu olmasına rağmen, aileleri uyaran Bulut, “Çocukların televizyonun önünde tek başına bırakılması, onları olumsuz etkiliyor” dedi.

EBEVEYNLER YORUMLAMALI”

"Evde birlikte yemek yenmesi ne kadar önemliyse televizyonun da birlikte izlenmesi ve paylaşılması gerekiyor” diyen Nysa Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi hekimlerinden Yasin Bulut, zararlı içeriklerin önüne ancak bu şekilde geçilebileceğini vurguladı

Anne babanın ekranda çıkan her şeyi, aile düzenine ve çocuğun yararına göre yorumlaması gerektiğine dikkat çeken Bulut, çocukların televizyon karşısında savunmasız olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Çocuklar, bazı şeyleri anlamakta algılamakta ve yerli yerine oturtmakta zorlanabilirler. Televizyon karşısında büyüyen çocuk başkalarının doğrularıyla büyür”

Özellikle okul öncesi dönemde televizyon izleme ortamının çok önemli olduğunu belirten Bulut şöyle konuştu: “Televizyonda ürperten bir şey gördüğünde çocuğun yanında anne ya da babası varsa çocuk daha az korkar. Ebeveynin olayı yorumlamasıyla durumu daha iyi anlar. Anne-babaların süzgeç görevi görmesi ve onun ne olduğunu tekrar anlatması gerekir ki, olumsuz etkileşimlere girmesin. Bu durumun en iyi tarafı çocuklarla ebeveyn arasında ortak bir dil yakalanmasıdır. Bu son derece anlamlıdır”

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com